Підготовка до держзради. В Офісі генпрокурора розповіли про справи проти Козака і Медведчука

У лютому проти "каналів Медведчука" ввели санкції
Фото: EPA
Щодо народних депутатів від "Опозиційної платформи – За життя" Віктора Медведчука і Тараса Козака триває розслідування про підготовку до державної зради та легалізацію злочинних доходів.

Служба безпеки України розслідує кілька справ стосовно народних депутатів від "Опозиційної платформи – За життя" Віктора Медведчука і Тараса Козака. Про це йдеться у відповіді Офісу генпрокурора на запит "РБК-Україна", опублікованій 11 лютого.

Агентство надіслало запит щодо того, чи є у правоохоронних органів кримінальні провадження, які стосуються фінансування тероризму з боку Козака і Медведчука, і чи вплинули вони на введення санкцій проти телеканалів "112 Україна", ZIK і NewsOne.

З відповіді випливає, що Головне слідче управління СБУ з липня 2019 року розслідує справу за ч. 1 ст. 111 (підготовка до державної зради), ч. 3 ст. 206-2 (заволодіння корпоративними правами юридичних осіб для створення медіаресурсу), ч. 3 ст. 209 (легалізація злочинних доходів) Кримінального кодексу.

Також триває розслідування за фактом можливої причетності бенефіціарів власників низки українських медіаресурсів до фінансування оборонного комплексу РФ. Цю справу порушено за ч. 2 ст. 258-5, тобто "фінансування тероризму".

"За результатами проведення повного і всебічного досудового розслідування, а також проведення ряду слідчих (розшукових) дій у кримінальному провадженні буде прийнято рішення відповідно до вимог закону", – повідомив ОГП.

Водночас прокуратура відмовилася повідомити про вплив цієї кримінальної справи на введення санкцій, пославшись на таємницю досудового розслідування.

Президент України Володимир Зеленський 2 лютого ввів у дію рішення РНБО про санкції щодо Козака і телеканалів "112 Україна", ZIK, NewsOne, які йому належать. За даними видання ZN.UA, санкції проти Козака і пов'язаних із ним юридичних осіб запровадили після розслідування спецслужб, під час якого встановили схеми з постачаннями вугілля з окупованих територій України.

Санкції передбачають позбавлення ліцензій "112 Україна", ZIK і NewsOne, їм наказано припинити мовлення, усю легальну діяльність медіакомпаній припинено строком на п'ять років. Провайдери відразу ж почали блокувати телеканали, а ті зробили спільну заяву про "політичну розправу" і пообіцяли боротися "за своє право вести мовлення для українців".

Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк зазначив, що йдеться про канали з так званого пулу Медведчука. Їх "досить активно і часто відкрито використовують як інструменти чужої іноземної пропаганди в Україні", підкреслив Подоляк.

Блокування "112 Україна", ZIK і NewsOne не має нічого спільного з наступом на свободу слова, говорила прессекретарка Зеленського Юлія Мендель. За її даними, є підтвердження того, що ці канали фінансують із Росії.

Козак придбав NewsOne і "112 Україна" наприкінці 2018 року, ZIK – улітку 2019-го. Зеленський 2019 року заявляв, що Козак і Медведчук – це "одна історія" в контексті володіння українськими телеканалами.