Піскун: Обшуки на підприємствах за допомогою силовиків – це перевищення їхніх повноважень

Святослав Піскун: Якщо проходять слідчі дії на підставі того, чого немає, це злочин, який має назву "перевищення повноважень"
Фото: Gordon.com
Правоохоронні і податкові органи не мають правових підстав, щоб проводити обшуки на підприємствах групи "Метінвест", заявив ексгенеральний прокурор України Святослав Піскун 3 лютого в ефірі телеканала "Україна 24".

За його словами, документи, на підставі яких підприємства обвинувачують у несплаті податків, підготували з численними порушеннями, зокрема, у них не зазначили суми боргу.

"У документах написано: "За рішенням суду Печерського району..." А хто розслідує справу? Немає інформації. Сказано, що це якісь об'єднані справи, хоча такого поняття в юриспруденції немає. У самому рішенні суду немає суми податкової заборгованості! Однак є прокурор. До того ж не один, а відразу 10!" – заявив ексгенпрокурор.

Він зазначив, що до обшуків на підприємствах залучили співробітників спецпідрозділу СБУ "Альфа", тому що підстав для обшуків немає і це підтвердила сама податкова.

"Є заява податкової служби, в якій ідеться, що "Метінвест" не має заборгованості перед державою Україна з податків. Навіть більше, "Метінвест" заплатив цього року 58,5 млрд податків. Це $2,5 млрд – половина того, що ми від МВФ отримуємо", – підкреслив Піскун.

Він вважає, що з урахуванням цих обставин дії влади є неправомірними.

"Якщо немає заборгованості, немає акта із сумою, то, виходить, суддю залучили до незаконної діяльності не знаю чим. А також залучили ДБР і прокуратуру. Тому що, коли суддя ухвалює рішення на користь того, чого немає, – це має назву "зловживання владою". А якщо проводять слідчі дії на підставі того, чого немає, – це злочин, який має назву "перевищення повноважень", – резюмував Піскун.

Контекст:

1 лютого "Метінвест" повідомив про обшуки на підприємствах у Кривому Розі та заявив про тиск із боку силових структур. У компанії стверджують, що правоохоронці фактично привласнили собі функцію податкової служби, намагаючись в обхід податкового законодавства встановити додаткові податкові зобов'язання для бізнесу.

За даними СБУ, кримінальне провадження відкрили за ч. 3 ст. 212 Кримінального кодексу України (ухилення від сплати податків, якщо воно призвело до ненадходження до бюджету коштів у особливо великих розмірах). За версією Бюро економічної безпеки, посадовці компаній у період із 2018-го до 2020 року умисне ухилилися від сплати податків на суму приблизно 18 млрд грн.