Подаючи в Гаагу позов проти Росії, Україна зважила на невдалий досвід Грузії – екс-суддя Міжнародного кримінального трибуналу Василенко
Україна вичерпала всі можливі способи мирного врегулювання конфлікту з Росією, заявив в коментарі виданню "ГОРДОН" колишній суддя Міжнародного кримінального трибуналу Володимир Василенко.
Остаточне рішення Міжнародного суду ООН, який розглядає позов проти Росії, буде на користь української сторони, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" колишній суддя Міжнародного кримінального трибуналу, доктор юридичних наук Володимир Василенко.
"Рішення Міжнародного суду ООН буде нехай і не повною мірою задовільним, але точно на користь України. Коли закінчиться суд поки невідомо, все залежить від обставин. Думаю, це триватиме рік–два. Чому я впевнений, що Україна виграє у Міжнародному суді ООН? Тому що Росія дійсно порушила дві конвенції: Конвенцію ООН про боротьбу з фінансуванням тероризму та Конвенцію про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. Доказів більше ніж достатньо, особливо у випадку із Конвенцією про заборону расової дискримінації і ситуацією в Криму", – зазначив Василенко.
Він акцентував увагу на помилках, які допустила Грузія, яка також подавала позов проти РФ.
"Кілька років тому Грузія теж подавала позов проти Росії на основі Конвенції про расову дискримінацію. Ця спроба ні до чого не привела. Але там інші причини були. Суд відмовив у розгляді справи тому, що Грузія не дотрималася важливої умови конвенції – не провела попередніх переговорів і консультацій з Росією. Тобто не вичерпала всіх досудових процедур врегулювання незгод", – підкреслив співрозмовник.
За його словами, Україна вичерпала всі можливі способи мирного врегулювання конфлікту з Росією.
"У конвенції є положення, що кожна країна має право звернутися в Міжнародний суд ООН, але попередньо провівши переговори і вичерпавши всі можливі способи мирного врегулювання. Тобто, подаючи до Гааги позов проти Росії, Україна врахувала невдалий досвід Грузії. Ми вичерпали всі можливості врегулювання конфлікту, переговори з Росією велися з 2014 року. Саме тому шанси на перемогу в Міжнародному суді ООН великі", – резюмував Василенко.
6 березня в Гаазі почалися попередні слухання за позовом України проти Росії, у яких вказується на порушення Москвою положень Конвенції ООН з протидії тероризму та Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.
Позов був поданий 16 січня.
Київ вимагає засудити акти тероризму на Донбасі, включно із збитим рейсом MH17, і в Харкові, а також зобов'язати Росію виплатити компенсації, розмір яких у позові не вказано. Крім цього, суду пропонується залучити до відповідальності офіційних осіб, винних, на думку позивачів, у підтримці тероризму.
Інший блок претензій у позові стосується порушень прав кримських татар і українців з боку окупаційної влади Криму. Україна просить Міжнародний суд ООН на час розгляду справи як запобіжний захід позову заборонити РФ здійснювати будь-які кроки, які погіршують ситуацію.
У Києві припускають, що розгляд позову триватиме п'ять–сім років.