Подоляк пояснив, чому власників Telegram-каналів "Труха" й "Лачен пише" запросили в Офіс президента
Якщо власник Telegram-каналу не анонімний і готовий бути юридично відповідальним за роботу свого каналу, треба враховувати його вплив на споживачів інформації, заявив радник глави Офісу президента Михайло Подоляк в ефірі проєкту "Свобода Live". Так він пояснив, чому в ОП вирішили запросити на зустріч власників Telegram-каналів "Труха" й "Лачен пише".
Офіс президента організував 16 жовтня закриту зустріч президента України Володимира Зеленського з редакторами низки українських медіа. Туди покликали понад 20 людей, зокрема представників Telegram-каналу "Труха". Це спричинило обурення медіаспільноти.
"У даному випадку два Telegram-канали, не тільки "Труха", а ще "Лачен пише", два було, і це не анонімні в даному випадку – і той, і інший. Це були конкретно власники цих Telegram-каналів. Це перша складова. І задам питання: Telegram у нас сьогодні не працює в Україні? Давайте не будемо говорити, це добре чи погано, бо я вважаю, що анонімність – це погано. Але Telegram сьогодні працює, і Telegram має відповідну кількість людей, які споживають через ці майданчики інформацію. І це по 1,5–2,7 млн споживачів інформації. І, безумовно, якщо Telegram-канал повністю анонімний – так, є питання, його точно ніхто не буде запрошувати. Але, якщо Telegram-канал і власник стають не анонімними й готові нести в тому числі юридичну відповідальність, на жаль, вони сьогодні є джерелом інформації для величезної кількості споживачів. Ми маємо це враховувати", – пояснив Подоляк рішення ОП зустрітися з власниками каналів.
Він додав, що станом на сьогодні немає рішення, що робити з Telegram – не тільки в Україні, а і в інших країнах: як це модерувати і як узагалі бути із соціальними мережами, які починають ставати засобами масової інформації.
"Як це все регламентувати й регулювати, особливо якщо там достатньо великий анонімний компонент? Ми з вами не зможемо прийняти унікальне якесь рішення, яке не буде випробуване в інших країнах, які так само опікуються анонімністю тих чи інших джерел. Поки що немає такого рішення. Але це не означає, що треба ігнорувати, якщо Telegram-канал називає імʼя і прізвище свого власника. Вони все рівно є, вони все рівно впливають на той інформаційний ландшафт, який ми з вами сьогодні бачимо", – підкреслив Подоляк.
Контекст:
Telegram-канал "Труха" створили восени 2019 року. Засновник і власник – харківʼянин Максим Лавриненко. Спочатку канал мав назву "True.XA" і здебільшого публікував контент від підписників про Харків і область, але пізніше його перейменували. Інформація про новини всіх регіонів стала з'являтися здебільшого після повномасштабного вторгнення РФ. Зараз його читає майже 2,7 млн осіб.
Telegram-канал "Лачен пише" створили 10 січня 2022 року. Його автор – блогер Ігор Лаченков, який народився і починав працювати у Дніпрі. За день до повномасштабного російського вторгнення канал мав до 60 тис. підписників, під час великої війни набрав аудиторію понад 1,3 млн підписників.