Поки на митниці такий бардак, немає морального права говорити про підвищення зарплат – Гетманцев

Гетманцев пропонує ввести "дуже жорстку військову диктатуру серед чиновників"
Фото: Державна митна служба України / Facebook
Нардеп від "Слуги народу", голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявив "Бабелю" в інтерв'ю, яке було опубліковано 23 травня, що українська митниця – це "напрямок, за який соромно".

"Ми неодноразово говорили на комітеті, що митниця – напрямок, за який соромно. Але ми не призначаємо керівництво митниці, ми можемо лише контролювати його роботу. Останнє перезавантаження керівництва митниці було викликано теж цим", – сказав він.

За словами нардепа, на митниці потрібно провести низку змін.

"Перше – ввести дуже жорстку військову диктатуру серед чиновників та ієрархію. Убити клановість. Друге – забезпечити відсутність правоохоронців на митних постах, які є частиною корупційної діяльності. Третє – введення спільного транзиту, коли є єдина база інформації з ЄС та деякими іншими країнами", – пояснив Гетманцев.

Він наголосив, що таку систему було передбачено на законодавчому рівні ще 2019 року, але не реалізовано досі.

"Також потрібні спільні пункти пропуску із західними митницями, зараз відкриваємо тільки один. Що ще? Ротації митників", – вважає Гетманцев.

Він також розкритикував експеримент із залученням до роботи митниці студентів та учасників бойових дій на Донбасі.

"Не потрібні експерименти. Потрібна політична воля, жорстка ієрархія і визначені чіткі дії, які призводять до позитивного результату. Хоча я особисто пропоную давати можливість військовим після перемоги переводитися на митницю поза конкурсом. Безперечно, після відповідної підготовки", – сказав нардеп.

Він озвучив ідею платити митникам зарплату залежно від результатів роботи відомства.

"Митниця має дати результат, а бізнес, люди повинні відреагувати і сказати: "Так, дійсно нам стало простіше". На ці [зміни] потрібно небагато – два місяці. Тоді ми будемо мати моральне право платити митниками 30–40–50 тис. грн, а не 8 тис. грн, як зараз. І ми маємо дати митникам зобов'язання, що якщо будуть зміни, то із третього місяця вони почнуть отримувати по-новому. Але поки на митниці бардак такого рівня, ти не маєш морального права перед суспільством говорити про підвищення зарплат", – вважає Гетманцев.

Контекст:

У квітні Гетманцев казав, що саме зараз, коли триває війна з російськими окупантами, треба розпочинати "вичистку митниці".

Завершення реформи митної та податкової служб є однією з умов для співпраці України з Міжнародним валютним фондом.

Один із колишніх керівників митниці Павло Рябікін говорив, що ідеальною митницю не зробити "ні за місяць, ні за рік, ні навіть за три роки", а після звільнення з відомства заявив, що реформувати її не вдалося через відсутність фінансування.

17 лютого, за тиждень до масштабного вторгнення Росії в Україну, в Офісі простих рішень та результатів заявляли, що в Україні немає реформ, які могли б стати "запорукою успіху та виходу із кризи" на тлі російської агресії. "Де реформа митниці?" – запитувала, зокрема, організація.