Політики й активісти Грузії звернулися до Зеленського із закликом обміняти Саакашвілі на російських військовополонених

Прибічники третього президента Грузії вважають, що він потрапив в "особистий полон" Путіна
Скріншот: 1tv.ge
Низка політичних і громадських діячів Грузії просить президента України Володимира Зеленського додати третього президента Михайла Саакашвілі до процедури обміну полоненими з Росією. Відповідне звернення депутатка парламенту від партії "Єдиний національний рух" Нона Мамулашвілі опублікувала в YouTube.

У записі звернення взяли участь парламентарі, письменники, представники бізнесу, викладачі вишів, журналісти, спортсмени. На їхню думку, Зеленський має достатню політичну вагу та вплив на світових лідерів, щоб звільнити Саакашвілі.

"Попри важку ситуацію, у якій ви знаходитеся й ті складні виклики, які стоять перед вами, я прошу вас поговорити з керівництвом підконтрольної Росії владі Грузії та за принципом обміну полоненими звільнити третього президента Грузії. Просимо вас, позбавте грузинський народ величезної трагедії й цивільного конфлікту, які виникнуть після смерті Саакашвілі в ув'язненні, що, зрештою, залишить нас у пострадянському болоті й політично повністю віддалить нас від вас, морального лідера західного світу братньої України", – ідеться в заяві.

Прибічники третього президента зазначають, що він потрапив фактично в "особистий полон" президента РФ Володимира Путіна. Вони називають сьогоднішню ситуацію у Грузії "тихою окупацією" і просять Зеленського "виявити співчуття й урятувати наше суспільство від історичної катастрофи".

"Ви показали всім нам, пострадянським народам і всьому світу, гідний приклад боротьби за свободу і що все можливо. Сьогодні ми, грузинський народ, також перебуваємо у стані війни, зокрема війни з владою, яка зраджує інтереси нашої країни", – констатують автори звернення.

Про те, що Саакашвілі як громадянина України можна обміняти на полонених росіян, Мамулашвілі заявила в ексклюзивному інтерв'ю виданню "ГОРДОН", опублікованому 27 грудня. Вона вважає, що сьогодні в режимі реального часу світ бачить хроніку вбивства Саакашвілі. І в Україні є полонені, які цікавлять РФ, на яких Кремль погодиться його обміняти.

Контекст:

У 2004–2013 роках Саакашвілі був президентом Грузії. Незабаром після того, як пішов із посади, він покинув країну, його заочно засудили до ув'язнення.

У 2015–2016 роках Саакашвілі очолював Одеську облдержадміністрацію. Він набув українського громадянства у травні 2015 року, а в липні 2017-го втратив його. У травні 2019 року президент України Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство.

1 жовтня 2021 року Саакашвілі повідомив, що повернувся у Грузію. Того самого дня політика затримали й заарештували. Прокуратура Грузії порушила проти нього ще одну кримінальну справу за фактом незаконного перетину кордону.

За час перебування під вартою Саакашвілі кілька разів оголошував голодування. У травні 2022 року політика перевели на обстеження до цивільної клініки "Вівамеді" у Тбілісі, де він перебуває досі. Адвокат Шалва Хачапурідзе повідомив, що в політика діагностували деменцію й туберкульоз, є підозри ще на десятки захворювань.

1 грудня оприлюднили результати судово-медичної експертизи стану здоров'я Саакашвілі вони свідчать, що політику необхідне лікування в багатопрофільній клініці в ЄС чи США. У зразках волосся Саакашвілі виявили сліди вісмуту, барію та ртуті.

15 грудня МЗС України закликало владу Грузії відстрочити покарання Саакашвілі для його лікування за кордоном. У відомстві заявили, що "глибоко стурбовані" суттєвим погіршенням стану здоров'я політика. Того самого дня український омбудсмен Дмитро Лубінець закликав владу Грузії допустити його до Саакашвілі.

19 грудня Зеленський звернувся до влади Грузії та грузинського народу з проханням виявити милосердя й урятувати життя Саакашвілі.

У грудні польський євродепутат Яцек Саріуш-Вольський наголосив, що Європарламент ніколи не проголосує за членство Грузії в ЄС, якщо Саакашвілі буде в ув'язненні й помре у тюрмі.