Політолог про справу Труханова: Українці можуть отримати небезпечний прецедент, який ставить під загрозу знищення все місцеве самоврядування
"Одеса і Труханов знову на слуху. Справа мера Одеси стане одним із найгучніших процесів в Україні за останні місяці. Правоохоронці "підозрюють" мера Одеси в оборудках із землею, нічого нового, земля в Одесі і за містом на вагу золота, – написав експерт. – Чому "одеське" питання таке важливе сьогодні? Труханов не перший. Раніше до мера Києва [Віталія] Кличка теж приходили силовики і це було частиною операції зі зменшення повноважень і ваги Кличка у столиці".
На його думку, влада хоче контролювати місцеві еліти, і мери інших міст мають узяти до відома процес над Трухановим, тому що вони можуть стати наступними.
"Як наслідок, українці можуть отримати небезпечний прецедент, який ставить під загрозу знищення все місцеве самоврядування. Кожен мер, який так чи інакше пішов наперекір чиїмось приватним інтересам, може отримати бумеранг від центральної влади. Все залежить від Вищого антикорупційного суду. Бо тільки він може встановити – винен чи ні. Головне, щоб "ящик Пандори" слабкої доказової бази не хитнув маятник у бік заангажованого суб'єктивного рішення", – підсумував Семенюк.
Контекст:
Спеціалізована антикорупційна прокуратура просить суд заарештувати мера Одеси Геннадія Труханова з альтернативою застави у розмірі 120 млн грн. Суд продовжить засідання з обрання запобіжного заходу у понеділок, 11 жовтня.
Як пише "Українська правда", під час перерви у суді Труханов заявив журналістам, що кримінальне провадження проти нього нібито наказав відкрити голова Виконкому реформ, колишній голова Одеської обласної державної адміністрації Михайло Саакашвілі.
Мер Одеси також заявив, що у нього немає 120 млн грн на внесення застави. "120 млн застави. Де я візьму ці гроші? Представник обвинувачення намагався ввести в оману суддю, кажучи, що мої фінанси дають змогу заплатити таку заставу. Він сказав, що я торік купив квартиру. Яку квартиру? Які ризики? Навіщо зараз просити про тримання під вартою? Я за чотири з половиною роки не втік", – сказав він.
6 жовтня 2021 року детективи Національного антикорупційного бюро вручили підозру меру Одеси Геннадію Труханову і ще трьом чиновникам Одеської міськради у зв'язку зі зловживанням службовим становищем та участю у злочинній організації. Дії підозрюваних кваліфікували за ч. 1 ст. 255 (створення або участь у злочинній організації) і ч. 2 ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем, що призвело до тяжких наслідків) Кримінального кодексу України.
За даними слідства, учасники злочинної організації у змові з іншими особами розробили механізм незаконного заволодіння грошима місцевого бюджету і землею територіальної громади Одеси для її передання під забудову. Через ці дії, як повідомляли в НАБУ, протягом 2016–2019 років громада втратила не менше ніж шість земельних ділянок загальною площею 15,9 га та незаконно витратила з місцевого бюджету 131 млн грн. Загальний розмір шкоди за цими епізодами, згідно з результатами експертизи, становить 689 млн грн.
Труханов і ще 11 осіб, серед яких чиновники міськради Одеси, також фігурують у справі про завдання збитків бюджету міста – про купівлю будівлі заводу "Краян". У 2019 році Малиновський районний суд Одеси визнав невинуватими Труханова та інших підозрюваних у цьому провадженні, САП подала апеляцію, і 2021 року Вищий антикорупційний суд скасував виправдувальний вирок, передавши справу на повторний розгляд до першої інстанції ВАКС.