Пономарьов про реакцію Заходу на отруєння Навального: Обурилися – і все. А що вони ще можуть зробити, ядерну війну почати? G

Пономарьов: Я не вірю в радикальні дії західних партнерів щодо Росії через отруєння Навального
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com

Відповідь Заходу на замах на російського опозиціонера Олексія Навального буде багато в чому залежати від того, яку саме речовину було використано для отруєння політика. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив колишній депутат Держдуми РФ Ілля Пономарьов.

Якби не оперативна реакція Заходу на замах на російського опозиціонера Олексія Навального, російська влада навряд чи випустила б його на лікування до Німеччини. Про це у коментарі виданню "ГОРДОН" сказав колишній депутат Держдуми РФ Ілля Пономарьов.

"Замах на опонентів для Кремля є традицією. СРСР точно так само труїв і вбивав небажаних йому опонентів у Європі. Всі констатували, що людину вбили російські агенти, опублікували ці дані – і все. Реакція Заходу, звичайно ж, має значення. Якби не вона, Олексія Навального навряд чи випустили б до Німеччини. Хоча, найімовірніше, випускаючи Навального, російська влада розуміла, що нічого для них небезпечного знайдено не буде", – вважає Пономарьов.

На його думку, більш радикальних дій і заяв найближчим часом очікувати не варто.

"Я не вірю в радикальні дії західних партнерів щодо Росії через отруєння Навального. Були випадки замаху з більшою доказовою базою, на кшталт отруєння Скрипаля, яке скоїли на території Європи і суспільно небезпечним способом. І чим все закінчилося? Висиланням дипломатів. Одних вислали, інші приїхали. Обурилися – і все. На сьогодні я не бачу, що таке міг би зробити світ, щоб кардинально змінити ситуацію. Ми побачили реакцію максимально можливу в цих умовах. А що вони можуть ще зробити, ядерну війну починати?"  зазначив співрозмовник.

Подальші дії Заходу, на його думку, будуть залежати від того, яку саме отруйну речовину виявлять німецькі лікарі.

"Що зроблять у відповідь на отруєння Навального? Все буде залежати від того, якою речовиною його отруїли. Одна справа – ознаки отруєння, а інша – конкретна речовина, щоб можна було показати пальцем. Склад речовини відсіє деякі версії замаху. Зрозуміло, що це буде не "Новачок". Але якщо отрута з цієї ж категорії, то це відсікає всі регіональні версії. Таке могло бути зроблено тільки за командою з центру, як мінімум рівень керівника спецслужб. А якщо буде отрута простіша, тоді реально таке міг провернути хто завгодно", – сказав Пономарьов.

Він вважає, що знайти того, хто віддав наказ про замах на Навального, може бути складно.

"У 2010 році після нападу на одного з моїх друзів у Санкт-Петербурзі у мене відбулася розмова з Владиславом Сурковим (перший заступник глави Адміністрації президента РФ з 2008-го до 2011 року. – "ГОРДОН"). Коли я запитав, що відбувається, той відповів: "Розумієте, Ілле Володимировичу, всі ви в групі ризику перебуваєте. Ви ж свідомо це рішення для себе прийняли, тому це частина вашого способу життя. Я можу сказати одне – я цю команду не віддавав". А хто віддав, питаю. "Не знаю, хтось віддав. Сказати, що таке більше не станеться, я теж не можу, тому що аналогічні команди можуть віддавати інші люди". Ось так приблизно російська влада до цього і ставиться. Там багато веж, які одна з одною б'ються. Хто віддав команду отруїти Навального? Питання. Це могло статися як на регіональному рівні, так і на федеральному", – пояснив політик.

За його словами, система в Росії влаштована так, що протиправні дії проти опонентів влади не караються.

"Зовнішні спостерігачі люблять сприймати кремлівську систему як моноліт, зверху якого сидить головний пахан, що віддає команди. Але система влаштована набагато складніше. Якісь команди може віддати головний, а якісь рішення можуть ухвалюватися на будь-якому іншому рівні. Тому що пахан в Росії створив таку атмосферу, що подібні політично незаконні дії, спрямовані проти опонентів влади, не караються", – резюмував Пономарьов.

Зранку 20 серпня літак, на якому Навальний летів з Томська у Москву, екстрено сів в Омську через ймовірне отруєння політика. У команді опозиціонера вважають, що в чай йому підмішали токсичну речовину.

Навальний перебував в токсикореанімації лікарні швидкої медичної допомоги №1 в Омську без свідомості, його під’єднали до апарата штучної вентиляції легень. Основним діагнозом Навального в російській лікарні назвали порушення обміну речовин.

Спочатку російські медики не відпускали опозиціонера на лікування до Німеччини, проте пізніше ситуація змінилася – вранці 22 серпня Навального на літаку доставили до берлінської клініки "Шаріте".

24 серпня німецькі лікарі заявили, що Навального отруїли. Клінічні дані вказують на інтоксикацію речовиною з групи інгібіторів холінестерази. Конкретна речовина ще невідома. Стан опозиціонера залишається важким, політик перебуває в медикаментозній комі, проте його життю нічого не загрожує, повідомили в клініці "Шаріте".

Генпрокуратура Росії не знайшла жодних доказів того, що стосовно опозиціонера було здійснено "умисні злочинні дії".

Глава Мюнхенської конференції з безпеки, німецький дипломат Вольфганг Ішингер заявив, що через отруєння Навального відносини Німеччини та Росії досягли найнижчої точки. "Це, на жаль, кінець, зокрема і для ідеї стратегічного партнерства", – сказав дипломат.