Порошенко, якому Держбюро розслідувань не вдалося вручити повістку про виклик, полетів з України
"Порошенко відбув у заздалегідь заплановане дипломатичне турне до Туреччини та Польщі. У суботу і неділю він проведе низку зустрічей у Туреччині", – ідеться у повідомленні.
Незадовго до цього ЗМІ поширили фотографію Порошенка в аеропорту "Бориспіль", її опублікував у Facebook народний депутат від "Слуги народу" Олександр Мережко.
Зокрема, видання "Вести" у Telegram звернуло увагу, що п'ятий президент вирушив до аеропорту після того, як представникам Державного бюро розслідувань (ДБР) не вдалося вручити йому повістку у справі про незаконне постачання вугілля з ОРДЛО у 2014–2015 роках.
Зараз на сторінці Мережка у Facebook фото з Порошенком недоступне.
Пізніше "Європейська солідарність" заявила, що "замість об'єднання всіх політичних сил перед російською загрозою та вирішенням глибокої енергетичної та економічної кризи, в якій опинилася країна, "зелена" влада вдалася до своєї єдиної профдіяльності, зйомок чергової серії вже заїждженого "відосика" – переслідування лідера опозиції".
"Замовником є особисто [президент] Володимир Зеленський, який при цьому постійно тисне на керівників правоохоронних органів. Цього разу для політичного переслідування він знову використовує ручне ДБР", – вважають у політсилі.
У "Європейській солідарності" заявили, що "вугільна справа" є політично мотивованою і необґрунтованою.
Контекст:
8 жовтня про підозру в держзраді та пособництві тероризму (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28 і ч. 1 ст. 258-3 Кримінального кодексу) повідомили нардепа від "Опозиційної платформи – За життя" Віктора Медведчука. Кримінальне провадження стосується незаконних постачань вугілля з ОРДЛО.
За даними слідства, за час існування схеми терористів "ДНР" та "ЛНР" профінансували на понад 200 млн грн. Генпрокурорка Ірина Венедіктова повідомляла, що у справі, окрім Медведчука, фігурують ексрадник міністра енергетики Сергій Кузяра, а також "високопосадовці країни, Нацбанку тощо, керівники проросійських терористів на окупованих територіях, представники влади РФ".
Голова СБУ Іван Баканов заявляв, що у межах розслідування справи за підозрою на адресу Медведчука перевірятимуть причетність Порошенка та ексголови Національного банку України Валерії Гонтаревої.
"Порошенко категорично відкидає звинувачення з боку влади і вважає їх класичним взірцем сфабрикованих політично мотивованих справ та чорного піару проти політичних опонентів", – заявили у партії "Європейська солідарність".
Сам Порошенко запевняв, що у 2014 році уряд України і він як глава держави "мусили рятувати ситуацію" в енергетиці. Він наголосив, що Росія влаштувала тоді Україні "тотальну блокаду".
Порошенко був президентом у 2014–2019 роках. Після того, як він покинув посаду глави держави, він став фігурантом низки кримінальних проваджень. У вересні 2020 року його адвокат Ілля Новіков повідомляв, що таких проваджень було 58. Експрезиденту оголосили про підозру в одній справі – про призначення Сергія Семочка першим заступником глави Служби зовнішньої розвідки. Слідство вважає, що Порошенко, коли був президентом, 2018 року, призначаючи Семочка, видав явно злочинний наказ, яким схилив військову посадову особу до перевищення службових повноважень. ДБР уже завершило розслідування у цьому провадженні.
На початку грудня 2021 року колишній генпрокурор Юрій Луценко та колишній заступник генпрокурора Віктор Трепак повідомили, що найближчим часом Офіс генпрокурора може повідомити Порошенка про підозру у справі про постачання вугілля з ОРДЛО. За їхньою інформацією, проєкт підозри вже підготовлено, її нібито хочуть вручити, коли Венедіктова буде у відрядженні або відпустці. Зробити це має один із її заступників.