Порошенко: "Північний потік – 2" є політичним хабарем в обмін на лояльність до РФ
Президент України Петро Порошенко вважає, що німецьким політикам і підприємствам слід переглянути питання щодо будівництва газопроводу "Північний потік – 2", бо воно не містить жодного обґрунтування з погляду економічної доцільності.
Президент України Петро Порошенко в інтерв'ю німецькій газеті Handelsblatt заявив, що будівництво газопроводу "Північний потік – 2" є політичним хабарем в обмін на лояльність до Росії.
Порошенко вважає, що німецьким політикам і підприємствам слід ретельно переглянути питання стосовно будівництва газопроводу.
"Північний потік – 2" є суто політичним проектом, який фінансує Росія. Прошу вибачення за жорсткі слова, але "Північний потік – 2" – це політичний хабар в обмін на лояльність до РФ, який має на меті запровадити економічну та енергетичну блокаду України, завдавши у такий спосіб істотної шкоди моїй країні. Проект не містить жодного обґрунтування з погляду економічної доцільності", – заявив він.
Водночас Порошенко зазначив, що існує український транзитний трубопровід.
"Він значно дешевший. Його можна легко і недорого модернізувати. На сьогодні він здатний на щорічний транзит обсягів до 100 млрд м&³3; сировини. У 2017 році це було приблизно 94–97 млрд, що відповідало зростанню обсягів транзиту на 15%. Його можна легко побудувати", – зазначив президент.
Він підкреслив, що побудувати транзитну магістраль України можна без значних капіталовкладень. Крім того, Україна була б рада залучити європейських партнерів до управління газовим підприємством.
"Просто запитайте у нас. Замість того, щоб втрачати €10 млрд на "Північному потоці – 2", – зазначив Порошенко.
Президент нагадав, що нещодавно Україна виграла процес у Стокгольмському арбітражному суді, російський "Газпром" відмовився перерахувати Україні визначені судом $4,6 млрд. Крім того, газу Україна теж не отримує, незважаючи на передоплату.
"Цей приклад лише зайвий раз доводить, що Росія є вкрай ненадійним партнером, зокрема в енергетичному секторі", – заявив він.
Проект "Північний потік – 2", очолюваний колишнім канцлером Німеччини Герхардом Шредером, передбачає будівництво двох ниток газопроводу сукупною потужністю 55 млрд м&³3; газу на рік із Росії до Німеччини по дну Балтійського моря. Зараз газопровід "Північний потік" складається з двох ниток із пропускною здатністю 27,5 млрд м&³3; кожна. "Газпром" почав постачання першою ниткою газопроводу у 2012 році.
У грудні 2015 року президент Європейської ради Дональд Туск заявив, що проект другої черги газопроводу "Північний потік" не відповідає енергетичним правилам ЄС (Третьому енергетичному пакету) і підриває роль України як транзитера газу.
Влада України, Польщі, Латвії, Молдови, Литви, Угорщини, Румунії, Словаччини, Естонії і Чехії називає "Північний потік – 2" загрозою енергетичній безпеці Європи.
Уряд ФРН розглядає трубопровід "винятково як бізнес-проект". 27 березня Німеччина видала повний комплект дозволів на будівництво газопроводу "Північний потік – 2".
Президент США Дональд Трамп під час зустрічі з президентами країн Балтії 3 квітня у Вашингтоні розкритикував Німеччину за це рішення.
Голова правління "Газпрому" Олексій Міллер заявив 3 квітня, що після запуску "Північного потоку – 2" і "Турецького потоку" транзит російського газу через Україну впаде в 10 разів.
5 квітня Верховна Рада України звернулася до міжнародної спільноти із закликом не допустити будівництва "Північного потоку – 2".
6 квітня в Єврокомісії заявили, що не підтримають будівництва "Північного потоку – 2".