Порошенко про відносини з Польщею: Ми не потребуємо, щоб нам хтось казав, яких українських героїв поважати, а яких ні
Політики повинні дивитися в майбутнє, а минуле залишити історикам, заявив президент України Петро Порошенко.
Україна сама розбереться, яких героїв їй шанувати, а яких ні, сказав президент України Петро Порошенко під час прес-конференції, коментуючи погіршення українсько-польських відносин, передає кореспондент інтернет-видання "ГОРДОН".
Порошенко зазначив, що відносини між країнами розвиваються дуже динамічно. Президент підкреслив, що було створено комісію на рівні віце-прем'єрів, яка має розробити дорожню карту щодо виходу з обставин, що виникли після низки кроків, зокрема після внесення польським парламентом поправок до закону про Інститут нацпам'яті.
"Повірте мені, ми не потребуємо, щоб нам хтось казав, яких українських героїв ми повинні шанувати, а яких ні. Ми самі розберемося. Так само як нікому не радимо, кого Польща повинна шанувати, а кого ні. Це недобре. Ми впевнені в тому, що практика заборон на в'їзд або заморожування досліджень є помилковою, і комісія повинна вирішити всі ці питання. Я впевнений в тому, що політики мають дивитися в майбутнє, а минуле залишити історикам. Коли ми почнемо реалізовувати саме цю концепцію, усе в нас добре буде з Польщею", – заявив Порошенко.
У жовтні 2016 року польський Сейм і Верховна Рада України ухвалили спільну Декларацію пам'яті та солідарності, яка мала покласти край історичним суперечкам. Незважаючи на це, історичне питання залишається джерелом напруженості між країнами.
Улітку 2017 року українська сторона відмовила польській у пошуку й ексгумації похованих на території України поляків.
2 листопада 2017 року тодішній міністр закордонних справ Польщі та член партії "Право і справедливість" Вітольд Ващиковський заявив, що Польща має намір запустити процедуру, яка не дасть змоги в'їхати в країну українцям, що демонструють антипольські погляди.
26 січня 2018 року польський Сейм проголосував за поправки до закону про Інститут національної пам'яті. У ніч на 1 лютого документ схвалив польський Сенат. 6 лютого президент Польщі Анджей Дуда підписав ініціативу і передав її в Конституційний суд, щоб той перевірив, чи вона не обмежує свободи слова і переконань.
Закон установлює кримінальну відповідальність за заперечення участі українських націоналістів і членів українських організацій, які співпрацювали з німецьким Третім рейхом, у злочинах проти поляків у 1925–1950 роках.
19 лютого стало відомо, що опозиційна "Громадянська платформа" підготувала зміни до польського закону про Інститут нацпам'яті.