Портников: Союзна держава Росії та Білорусі нарешті знайшла свою справжню спільну територію, "територію автозака"
Незважаючи на всі розбіжності, президента РФ Володимира Путіна і президента Білорусі Олександра Лукашенка об'єднує страх перед Майданом, вважає політичний оглядач Віталій Портников.
Реакція влади на святкування Дня волі в Білорусі та на антикорупційні мітинги в Росії продемонструвала, що об'єднання двох держав є не тільки документальним, написав політичний оглядач Віталій Портников у колонці для "Радио Свобода".
"Союзна держава Росії та Білорусі, про існування якої пам'ятають хіба що чиновники, які працюють у її апараті, нарешті знайшла свою справжню загальну територію, "територію автозака", – заявив журналіст.
На його думку, президента РФ Володимира Путіна і президента Білорусі Олександра Лукашенка об'єднує страх перед Майданом.
"Незважаючи на всі розбіжності між Володимиром Путіним і Олександром Лукашенком, справжні й уявні, російського та білоруського правителів об'єднує найголовніше – страх перед Майданом. Перед тим, що люди візьмуть і не розійдуться. Саме тому і російський, і білоруський ОМОН діють з такою навмисною, демонстративною жорстокістю. Саме тому громадянам не дають "просто так" розійтися з мітингів і вуличних акцій – їх спеціально заганяють у пастки, їм не залишають можливостей навіть для втечі, не те що для спокійного повернення додому", – написав Портников.
За його словами, Путін і Лукашенко бояться того, що сталося в Києві, коли наступного дня після розгону і побиття "Беркутом" людей на Майдані на мітинг вийшов мільйон людей.
"Цим стихійним виходом на вулицю Київ відрізняється від Мінська та Москви. Справа не в Майдані як такому – справа саме в цій готовності вийти і не йти геть, навіть коли влада застосовує весь свій арсенал репресій і залякування. Саме цією готовністю моє рідне місто відрізняється від білоруської та російської столиць", – вважає оглядач.
На його думку, єдиним ефективним протестом в "державах автозака" є "вийти, залишитися і не йти геть, поки не підуть вони".
26 березня в Москві, Санкт-Петербурзі та інших великих містах Росії пройшли демонстрації "Він нам не Дімон" із вимогою відставки прем'єр-міністра Дмитра Медведєва. Правозахисний медіапроект "ОВД-Инфо" повідомив про 1030 затриманих на акції протесту в Москві.
Приводом для антикорупційних мітингів послугувала публікація 2 березня розслідування Фонду боротьби з корупцією під назвою "Він вам не Дімон" про "корупційну імперію" Медведєва. У фонді стверджують, що прем'єр-міністр і його оточення створили злочинну схему, засновану на благодійних фондах, якими керують друзі, однокурсники та довірені особи глави уряду.
Президент РФ Володимир Путін заявив, що на Заході поліція також не церемониться з демонстрантами. Боротьбу з корупцією, якої вимагали учасники мітингів, він вважає одним із мотивів, які призвели до революційних виступів в арабських країнах і в Україні.
25 березня в Мінську пройшла акція до Дня волі, хоча міська влада не дала на це дозволу. Співробітники ОМОН оточили активістів, розбили їх на групи і масово затримували, серед затриманих опинилися кілька десятків журналістів.
У Міністерстві закордонних справ України повідомили, що на мітингах у Білорусі затримано трьох українців, двох із них депортують.
За оцінками правозахисників, усього було затримано понад 700 осіб.