Посол ЄС в Україні радить повернути декларування для політиків до кінця осені
Водночас він додав, що до осені Україні необхідно виконати ще кілька завдань.
"Тепер зосередьмося на тому, щоб завершити кілька невирішених справ до осені. Деякі з них стосуються політичного класу загалом, наприклад, відновлення декларацій про активи – гарний тест для реальних зобов'язань", – написав він.
Доступ до публічної частини реєстру декларацій Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) обмежило 24 лютого 2022 року, у день повномасштабного вторгнення Росії в Україну, для "максимального посилення захисту особистих даних декларантів".
У травні 2022 року НАЗК пояснило, що під час воєнного стану не обов'язково подавати декларації будь-якого виду, а після завершення війни "у чиновників є ще три місяці на подання декларації без порушення вимог строку".
Відновити електронне декларування закликали, зокрема, посли країн "Великої сімки". Вони заявляли, що це дасть змогу запобігти корупції і зміцнить довіру громадян до влади.
Голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія прогнозує, що Верховна Рада України у вересні 2023 року ухвалить законопроєкт про відновлення декларування для посадовців і депутатів.
Контекст:
Верховна Рада і Європарламент 16 вересня 2014 року синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі й НАТО закріплено в Конституції з лютого 2019 року.
28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ у Європейський союз за спеціальною процедурою. Невдовзі такі заявки подали Грузія й Молдова.
17 червня 2022 року Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ у ЄС Україні й Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу в Євросоюз. 23 червня того самого року лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні й Молдові статус кандидата.
Президент України Володимир Зеленський 1 червня 2023 року заявив, що Україна наблизилася до виконання рекомендацій Єврокомісії для початку переговорів щодо вступу в ЄС.
Україна в повному обсязі виконала дві із семи рекомендацій Єврокомісії для подальшої інтеграції в ЄС, повідомила 22 червня шведська міністерка у справах Євросоюзу Джессіка Росвалл.