Пожежі в Луганській області. Рада просить прокуратуру не перекладати відповідальність на співробітників ДСНС, а президента – звільнити голову Луганської ОДА
У висновках свого звіту ТСК, зокрема, констатувала, що на території Луганської області, незважаючи на те, що це зона ООС, не працювала територіальна підсистема цивільного захисту, не було системи централізованого масового оповіщення.
Комісія підкреслила, що 2020 року виплати постраждалим особам як із боку місцевих органів влади, так і з боку Луганської ОДА/ВЦА було організовано "незадовільно". Також було визнано "незадовільним" стан досудового розслідування кримінальних проваджень.
Постановою Верховна Рада взяла звіт комісії до відома, а роботу тимчасової слідчої комісії вирішила вважати завершеною.
Парламент ухвалив рішення звернутися до Кабінету Міністрів із пропозицією невідкладно розробити і затвердити порядок надання допомоги особам, які постраждали внаслідок надзвичайної ситуації.
Народні депутати звертають увагу генпрокурора України на "розпорошення серед різних органів досудового розслідування кримінальних проваджень за фактами пожеж, унаслідок яких загинуло 16 осіб, неналежне розслідування цих справ і спроби перекласти відповідальність за важкі наслідки пожеж на рядових співробітників Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області".
Рада постановила звернутися до президента і Кабінету Міністрів України з пропозицією ініціювати питання звільнення голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації (Луганської ОДА/ВЦА) Сергія Гайдая та керівника військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Олександра Стрюка з посад.
Під час брифінгу в перерві засідань Верховної Ради голова ТСК, нардеп від "Слуги народу" Сергій Горбенко повідомив, що за даними комісії, керівництво ДСНС у Луганській області сприяло системним розкраданням пального і запчастин, підробленню документів про гасіння пожеж.
"Пан Пшик (Михайло Пшик, керівник ГУ ДСНС у Луганській області. – "ГОРДОН") зовсім утратив береги. Рядові пожежники отримали тільки по 8 грн премії, а керівництво – підвищення і десятки тисяч гривень за гасіння пожеж. Тільки де воно було?" – сказав Горбенко. Він підкреслив, що керівництва управління не усунули і воно впливає на своїх підлеглих під час слідства.
"Ми за шість місяців установили обурливі факти бездіяльності і злочинної недбалості чиновників Луганської ОДА, Луганської ВЦА. Правоохоронні органи вже рік розслідують кримінальні провадження, але жодному чиновнику досі не висунуто підозру. Я звертаюся до генерального прокурора: негайно взяти на контроль розслідування кримінальних проваджень, які було внесено за ініціативою нардепів – членів ТСК, установити винних і передати кримінальні провадження в суд", – додав заступник голови комісії, нардеп Сергій Вельможний (група "Довіра").
Контекст:
Масштабні лісові пожежі в Луганській області спалахнули 6 липня 2020 року. В облдержадміністрації їх визнали надзвичайною ситуацією регіонального рівня. Тоді загинуло п'ятеро осіб. Повністю ліквідувати загоряння рятувальники змогли тільки 13 липня.
Нові загоряння в області виникли на початку вересня, загасили їх лише 8 жовтня. Тоді було випалено більше ніж 20 тис. га. Загинуло 11 людей, 19 дістали травми, зруйновано 650 будинків.
Штаб ООС вважав, що причиною пожеж можуть бути підпали, організовані бойовиками.
В Офісі генпрокурора повідомляли, що слідство перевіряє чотири основні версії причин виникнення пожеж: обстріли з боку не підконтрольних Києву районів Луганської області; умисний підпал; самозаймання трави і лісу через погодні умови; необережне поводження з вогнем.
У листопаді 2020 року в Держбюро назвали однією з головних причин масштабних пожеж на території Луганської області в липні та вересні – жовтні системне розкрадання пального, призначеного для автомобілів ДСНС. У лютому ДБР оголосило трьом посадовцям ДСНС підозру у службовому підробленні.
У травні 2021 року прокуратура передала до суду обвинувальні акти щодо шістьох співробітників Державної служби з надзвичайних ситуацій. Їх обвинувачують у підробленні документів та імітації гасіння загорянь. Провадження щодо п'ятьох співробітників відкрито за ч. 1 ст. 366 (службове підроблення), а щодо їхнього начальника – за ч. 4 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 (підбурювання до вчинення службового підроблення за попередньою змовою групою осіб).