Правозахисники просять посольства рекомендувати, щоб Венедіктова повернула Мамедову "департамент війни" в Офісі генпрокурора
Колективне звернення опублікував центр прав людини ZMINA 1 липня.
30 червня цей департамент забрали з підпорядкування у заступника генпрокурора Гюндуза Мамедова і передали іншому заступнику глави ОГП – Максимові Якубовському. Сьогодні генпрокурорка Ірина Венедіктова забрала його під своє керівництво.
Автори документа висловили занепокоєність діями Венедіктової. Рішення про перепідпорядкування департаменту – необґрунтоване, такі дії зведуть нанівець усі досягнення в розслідуванні злочинів, скоєних під час війни на Донбасі, вважають вони.
"Розслідування і переслідування тяжких міжнародних злочинів потребує спеціальних навичок і знань, іншої інфраструктури та законодавчої бази – зовсім іншого підходу, ніж той, який використовують для переслідування звичайних злочинів. Ця зміна, яку Мамедов активно просуває своєю самовідданою роботою із 2016 року, спочатку у прокуратурі Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а з жовтня 2019 року – на центральному рівні в Офісі генерального прокурора", – підкреслюють у зверненні.
Ініціативи Мамедова зробили істотний внесок у розвиток передової практики переслідування за тяжкі злочини на національному рівні, вважають автори листа. Прокурори "департаменту війни" потребують підтримки, їм необхідно розвивати знання і навички застосування міжнародних правових стандартів, зазначають у документі.
Рішення Венедіктової приголомшує, додали правозахисники.
"Ніхто з них [прокурорів], зокрема сама генеральна прокурорка, не має відповідних знань, досвіду або навіть концептуального розуміння вищевикладеного. Тому її мотиви незрозумілі. Проте зрозуміло те, що призначення когось для керівництва цією роботою за відсутності необхідних знань і досвіду матиме згубний вплив на всі позитивні розробки і плани й поставить хрест на будь-яких надіях на справедливість для жертв тяжких злочинів", – пишуть автори звернення.
Вони виклали своє прохання до послів і міжнародних організацій:
- рекомендувати Венедіктовій скасувати рішення про перепідпорядкування "департаменту війни" і повернути його під контроль Мамедова, утриматися від "подальших спроб" підірвати зусилля, спрямовані на забезпечення правосуддя та відповідальності за тяжкі міжнародні злочини, вчинені під час збройного конфлікту в Україні;
- рекомендувати президенту України Володимирові Зеленському забезпечити незалежність прокурорів з "департаменту війни" і самого Мамедова.
Підписало звернення приблизно 20 організацій і правозахисників, серед них – адвокати сімей Небесної сотні Євгенія Закревська і Віталій Титич, Українська Гельсінська спілка з прав людини, центр прав людини ZMINA, "Донбас SOS", "Крим ЅОЅ", DEJURE Foundation.
Контекст:
Департамент нагляду за кримінальними провадженнями щодо злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту, було створено 2019 року у структурі Генпрокуратури, а потім він продовжив свою роботу і в Офісі генпрокурора.
Він займається справами про незаконне і насильницьке переміщення осіб, порушення екологічних норм, руйнування культурних цінностей, переслідування за політичними та релігійними переконаннями, примус до служби у збройних силах країни-окупанта, мілітаризацію дітей, використання заборонених засобів ведення війни. Також департамент координує розслідування про захоплення Криму Росією, аварію MH17 на Донбасі, Іловайську і Дебальцевську трагедії, захоплення моряків у Керченській протоці, збиття українського пасажирського літака в Ірані.
Ініціатором та ідеологом створення цього підрозділу на центральному рівні був Мамедов. У його ж підпорядкуванні до останніх днів і був цей департамент. Тепер за Мамедовим залишається тільки департамент захисту інтересів дітей та протидії насильству.
Рішення Венедіктової про передання "департаменту війни" від Мамедова Якубовському критикували правозахисники. На їхню думку, завдяки Мамедову у провадженнях щодо збитого літака MH17, факту збройної агресії РФ проти України, воєнних злочинів і злочинів проти людяності, які здійснює окупаційна влада у Криму й на Донбасі, було досягнуто реального прогресу і поважної причини для його відставки немає.
1 червня Якубовський підписав наказ про позбавлення Мамедова доступу до держтаємниці.
Водночас Якубовського давно пов'язують із лідером політради "Опозиційної платформи – За життя" Віктором Медведчуком, якого правозахисники називають "неоднозначним проросійським політиком". Ще 2020 року низка правозахисних організацій, а також потерпілі у справах Євромайдану вимагали звільнення Якубовського. За їхніми словами, організацію "Правова держава", де він працював, проросійські політики активно використовували для дискредитації Угоди про асоціацію України з ЄС.
Якубовський також фігурував у розслідуванні hromadske – за даними журналістів, походження його доходів складно пояснити.