Прем'єрка Фінляндії: Хочемо, щоб Україна увійшла в НАТО

Фінляндія підтримує формулу миру президента Зеленського, зазначила Марін на їхній спільній пресконференції у Києві
Фото: president.gov.ua
Фінляндія підтримує євроатлантичні прагнення України.

Про це 10 березня у Києві на спільній пресконференції з президентом України Володимиром Зеленським заявила прем'єр-міністерка Фінляндії Санна Марін. Відеозапис заходу опублікували у Facebook Офісу президента.

"Ми хочемо, щоб Україна увійшла в НАТО як одна із союзних держав Альянсу", – сказала прем'єрка Фінляндії, яка у 2022 році теж подала заявку на вступ до НАТО.

За її словами, Фінляндія також підтримує боротьбу з корупцією в Україні, щоб можна було рухатися у бік європейської інтеграції країни, і готова надавати всю необхідну допомогу на підставі власного досвіду як члена ЄС.

Окрім того, Фінляндія підтримує формулу миру президента Зеленського і хоче, щоб "цей план почав працювати", додала Марін.

"Тільки тривалий мир може забезпечити нашій родині європейських країн, євроатлантичній родині спокій і добробут", – наголосила глава уряду.

Марін прибула з візитом до України 10 березня. Разом із Зеленським прем'єрка Фінляндії взяла участь у прощанні з Героєм України Дмитром Коцюбайлом (Да Вінчі).

Президент України зазначив на пресконференції з Марін, що якщо Україна не може бути в НАТО під час війни, то хотіла б мати гарантії безпеки на цьому шляху.

Це не перший візит Марін до України з початку повномасштабної війни. Наприкінці травня 2022 року вона відвідала деокуповані Ірпінь і Бучу й зустрілася із Зеленським.

Контекст:

Протягом останніх років Україна прагнула членства в ЄС і НАТО, курс на вступ до цих організацій зафіксований у її Конституції.

28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу за спеціальною процедурою. 23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні статус кандидата. Євросоюз погодився навесні 2023 року надати Україні проміжну оцінку виконання нею семи критеріїв для початку переговорів щодо вступу до Євросоюзу.

30 вересня – після того, як президент Росії Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога, і в цьому їй допомагають члени Альянсу.

Міністр оборони Олексій Резніков 13 січня зазначив, що Україна де-факто вже стала членом НАТО. "Я впевнений, що найближчим часом ми станемо членом НАТО де-юре", – додав він.

У 2023 році Україна прагне розпочати переговори про членство в ЄС, заявляв прем'єр-міністр Денис Шмигаль 3 січня. За його словами, Україна розраховує пройти шлях переговорів щодо вступу в ЄС менше ніж за два роки.