Прем'єр Польщі Моравецький: Ми не розглядаємо можливий наплив біженців з України як загрозу
За оцінкою заступника міністра внутрішніх справ та адміністрації Польщі Мацея Вонсіка, якщо розпочнеться повномасштабна війна Росії проти України, то на кордоні з Польщею очікують до мільйона біженців з України.
"Я вірю, що Москва прийде до тями і не розпочне нової війни в Європі. Але якщо виявиться інакше, двері до Польщі будуть відчинені... Наразі ми не розглядаємо можливого напливу біженців з України як загрозу. Їх прийняття та надання допомоги у разі конфлікту ми розглядаємо як очевидне", – сказав Моравецький, відповідаючи на запитання, які загрози Польща бачить у контексті можливого вторгнення Росії до України, "окрім потоку біженців".
Він зазначив, що наслідки повномасштабної агресії важко оцінити, і наголосив, що Польща розглядає безпеку України та її суверенний розвиток як необхідну умову для забезпечення миру в усій Європі.
Моравецький зазначив, що обговорювана ситуація не нова – після російської агресії на сході України 2014 року тисячі українських сімей приїхали до Польщі. За його даними, зараз у Польщі може перебувати загалом до 1,5 млн громадян України.
"Вони знайшли своє місце у польському суспільстві, тут працюють і виховують своїх дітей. Українцям раді у Польщі", – сказав Моравецький.
Він зазначив, що польська економіка переживає один із найвищих економічних темпів зростання в Європейському союзі й одночасно в країні один із найнижчих рівнів безробіття – можна сказати, що щодня створюються нові робочі місця. Окрім того, у Польщі "швидко зростає заробітна плата і ми запровадили історичне зниження податків".
"Українці знають, що у Польщі вони завжди знайдуть притулок. А польські підприємці цінують українських працівників – очікуємо, що з кожним роком буде потрібно ще більше рук", – резюмував Моравецький.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.
Станом на 28 січня, за інформацією Міноборони України, у зоні 200 км від кордону країни перебувало майже 112 тис. російських військовослужбовців, з урахуванням флоту та авіації – приблизно 130 тис.
У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі. США, як повідомила заступниця держсекретаря США Венді Шерман, вбачають усі ознаки того, що президент РФ Володимир Путін планує застосувати військову силу проти України "зараз або, можливо, у середині лютого". Проте невідомо, чи ухвалив він остаточне рішення, зазначила вона.
Президент України Володимир Зеленський 28 січня заявив, що ситуація на кордоні не напруженіша, ніж на початку 2021 року, а заяви західних лідерів про наближення війни шкодять українській економіці.