Президенти Латвії та Європарламенту підтримали надання Україні статусу кандидата в члени ЄС
"Україна може бути країною-кандидатом у члени ЄС. Для Європарламенту [важлива] будь-яка країна, яка поділяє головні цінності, принципи і яка бореться за ці фундаментальні принципи й цінності, на яких стоїть Європа", – сказала Метсола.
На її думку, надання Україні статусу кандидата у члени ЄС – це просто питання політичної волі. Таку думку висловив і Левітс.
"Україна – це європейська країна, як і Латвія, Люксембург, Франція. Україна бореться за європейські цінності, за ЄС. Але це правда політичне рішення – надати статус країни-кандидата Україні. Я думаю, що ми маємо це зробити", – наголосив він.
Левітс упевнений, що немає підстав казати, що Україна не належить до Європи.
"Я думаю, статус кандидата – це початок процесу, а далі як усім країнам-кандидатам потрібно пройти юридичні питання, наблизитися до європейської системи. Але статус країни-кандидата – це точка відправлення, і ми маємо надати такий статус. Я думаю, це реально, це можливо і це в наших інтересах", – наголосив він.
Контекст:
28 лютого, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Євросоюзу. Зеленський заявляв, що в умовах, які склалися, розраховує на приєднання до блоку за спеціальною процедурою.
Європейський парламент підтримав надання Україні статусу кандидата на вступ у ЄС. Згодом відбувся неформальний саміт лідерів ЄС, на якому було ухвалено рішення, яке, як вважають у МЗС України, свідчить про те, що Україна буде членом ЄС.
Опитувальник, необхідний для визначення готовності держави, яка подала заявку на членство в ЄС, розпочинати перемовини про вступ, Зеленському під час візиту до Києва 8 квітня передала глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. За 10 днів Україна передала відповіді на першу частину опитувальника. 9 травня Зеленський повідомив, що Україна підготувала другу частину.
Засідання Європейської ради, на якому ухвалюватимуть рішення про статус України, відбудеться у червні. Україна розраховує дістати позитивну відповідь щодо статусу кандидата у члени ЄС, зазначив президент.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявляв, що не знає жодної країни, яка відкрито виступала б проти надання Україні статусу кандидата у члени ЄС.
Верховний представник ЄС із питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель вважає, що Єврокомісія підготує висновок для Європейської ради за заявкою України "дуже швидко".