"Призводить до збільшення допомоги Україні". ЗМІ з'ясували, як створюють звернення Зеленського до парламентів

Зеленський виступає перед парламентами за допомогою відеозв'язку
Фото: ЕРА
Звернення президента України Володимира Зеленського до парламентів різних країн з'явилися з ініціативи глави Офісу президента Андрія Єрмака. Про це йдеться в публікації НВ за 20 травня.

Видання посилається на джерело в ОП, яке пояснило, що саме Єрмак координує всю міжнародну активність глави держави.

"За подібними публічними успіхами Зеленського стоїть ціла команда: в Офісі президента працює група, яка пише главі держави тексти його виступів. [...] Процес підготовки звернень до іноземних депутатів починається з домовленостей на рівні глав держав. Потім із МЗС кожної країни та спікерами парламентів пропрацьовується час і дата. За словами джерела, Зеленський окреслює команді своє бачення майбутньої промови, – що в результаті потрібно отримати, якої підтримки країні бракує", – пише НВ.

Про те, що тексти для Зеленського пише журналіст Дмитро Литвин, британська газета The Guardian з'ясувала у квітні.

Співрозмовники НВ розповіли, що текст звернення українського президента до парламентів "пише безпосередньо Литвин, але досить часто до цієї роботи підключається Андрій Сибіга, заступник Єрмака, який займається зовнішньополітичним блоком".

"Крім того, асистувати Литвину можуть і українські посли в тих країнах, до парламентів яких планує звернутися глава держави. Коли промова готова, її переглядає та оцінює президент. Процес підготовки тексту займає від кількох годин до кількох днів, залежно від категорії слухачів, до яких звертатиметься президент", – пояснює видання.

За його даними, процес підготовки звернення може бути й недовгим (наприклад, у випадку з Великобританією), і розтягнутися на дні, як було, скажімо, з Японією – "Литвин і Ко шукали слова та образи, які представники далекої Країни вранішнього сонця зрозуміють і приймуть".

"Після кожного виступу Зеленського на Банковій аналізують досягнутий ефект, відстежують відгуки політиків, дипломатів, медіа. В ОП запевняють, що майже кожен спіч глави держави призводить до збільшення допомоги Україні. Але розкривати конкретні деталі там не стали", – підкреслили в НВ.

У публікації наведено низку прикладів різної ефективності звернень Зеленського.

"29 березня Зеленський звернувся до парламенту Нідерландів, а 19 квітня прем'єр цієї країни Марк Рютте заявив про постачання Україні важкого озброєння. Утім, трапляються і складні випадки. Коли Зеленський 20 березня виступив перед ізраїльським Кнесетом, фідбек виявився неоднозначним: частина політиків та оглядачів Ізраїлю оцінила порівняння української ситуації з Голокостом", – пише видання.

Контекст:

Після відкритого вторгнення Росії в Україну 24 лютого Зеленський за допомогою відеозв'язку звертався до парламентів низки країн, зокрема Ісландії (6 травня), Албанії (3 травня), Литви (12 квітня), Південної Кореї (11 квітня), Австралії (31 березня).