"Питання честі для європейців – відповісти на політику РФ". Зеленський звернувся до парламенту Греції
Більшість свого виступу президент присвятив ситуації в Маріуполі Донецької області, який кілька тижнів перебуває в облозі. У місті до війни жила численна грецька громада.
"Це було півмільйонне місто! У ньому досі залишаються близько 100 тис. людей. Але немає практично жодної непошкодженої будівлі, абсолютна більшість будівель у місті повністю зруйнована. Російські військові знищували все. Вони підривали лікарні, пологовий будинок, житлові будинки. Вони підірвали навіть міський театр, у якому мирні мешканці ховалися від бомб і поруч із якими були написи, які всі бачили, – написи "Діти". Написи, які бачили російські пілоти і які не зупинили їх від авіаудару", – заявив глава держави.
Президент наголосив, що агресія РФ націлена не лише на Україну, а й на всю Європу. Зокрема, він нагадав, що РФ 2021 року спровокувала кризу на європейському газовому ринку, а зараз провокує продовольчу кризу.
"Це питання честі для європейців – відповісти на таку політику Російської Федерації. Поки російські війська блокують мирні міста і депортують людей, жоден російський банк не має права заробляти гроші на зв'язках зі світовою фінансовою системою. Вони всі мають бути заблоковані! Усі, а не лише частина. Поки йде ця безглузда і жорстока війна, жодне російське судно не має права заходити до портів демократичного світу. Для чого їм допомагати? Щоб вони заробили ще більше грошей на ракети та бомби для знищення не лише Маріуполя, а й Одеси та інших наших українських міст? У першу чергу – жодної підтримки російським танкерам, цим нафтовозам, які забезпечують Росії постійний потік грошей на вбивства", – заявив Зеленський.
Глава держави також зазначив, що Україна потребує зброї, щоб змусити війська РФ покинути українську територію.
"Зокрема, систем протиповітряної оборони, артилерійських систем та снарядів до них, бронетехніки та інших речей, про які всі на Заході чудово знають. Чим швидше Україна отримає цю допомогу, тим більше життів ми зможемо врятувати в Україні", – заявив він.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Маріуполь – найбільше портове місто на березі Азовського моря. Бої за Маріуполь точаться з 24 лютого, коли почалося масштабне вторгнення російських військ в Україну. Російські війська не змогли взяти штурмом Маріуполь і почали скидати на нього авіабомби, обстрілювати з артилерійських знарядь та реактивних систем залпового вогню житлові квартали. Влада Маріуполя вважає, що окупанти хочуть захопити місто, щоб "пробити коридор" із Ростовської області РФ до окупованого Криму.
Жителі обложеного Маріуполя через російських окупантів залишилися без води, світла, тепла, зв'язку та продуктів. Майже три тижні – до 14 березня – евакуацію з міста не проводили через постійні обстріли з боку російських окупаційних військ. Потім у жителів з'явилася можливість залишити місто приватним транспортом через спеціальний коридор.
За інформацією Держстату України, до повномасштабного російського вторгнення у Маріуполі проживало приблизно 450 тис. осіб. У ньому залишається, за підрахунками мерії, майже 130 тис. осіб. Багато людей викрали і депортували на окуповані території або в РФ росіяни.
6 квітня міськрада Маріуполя повідомила, що у місті почали працювати російські мобільні крематорії, щоб "знищити будь-які свідчення злочинів своєї армії".
На відновлення зруйнованого російськими окупантами Маріуполя знадобиться щонайменше $10 млрд, підрахували у місцевій міськраді.