Проект Мінфіну щодо субсидій не вирішує, а поглиблює проблему з монетизацією субсидій – заява порталу "Про ОСББ"
Портал "Про ОСББ", який представляє учасників об'єднань співвласників багатоквартирних будинків із різних регіонів України, опублікував офіційне звернення до Кабміну, у якому звинувачує Мінфін у зриві монетизації субсидій і вимагає від прем'єра створити реальний механізм виплати пільг і субсидій у грошовій формі.
Підготовлений Міністерством фінансів проект постанови "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" є протилежним до тих змін, яких очікують об'єднання співвласників багатоквартирних будинків по всій Україні. Про це йдеться в офіційній позиції об'єднань учасників ОСББ, опублікованій на сайті "Про ОСББ.інфо".
Проект постанови, який критикують учасники об'єднання, напередодні було оприлюднено на сайті Мінфіну. У 2018 році набула чинності інша постанова Кабміну, №951 від 8 листопада 2017 року, яка змінила порядок проведення розрахунків за пільгами і субсидіями.
"Глобально вимоги ОСББ залишилися непочутими. Завдання було: забезпечити виплати громадянам у будинках ОСББ із 1 січня 2018 року. Натомість запропоновані зміни знову затягують ОСББ у коло "нарахувань і (не)відшкодувань" пільг та субсидій та пропонують сусіду платити за сусіда", – ідеться в заяві.
Проблемою є відсутність механізму виплати пільг і житлових субсидій у грошовій формі громадянам у "порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів із виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій із державного бюджету", зазначають автори звернення. Вони пояснили, що нарахування за січень 2018-го об'єднання країни вже провели без урахування пільг та субсидій на повну суму внесків, затверджених загальними зборами.
"Об'єднанням пропонують і далі "грати" у виплату пільг і субсидій за рахунок співвласників багатоквартирних будинків та на умовах Мінфіну. Просимо Кабінет Міністрів України затвердити реальний механізм виплати у грошовій формі і пільг, і житлових субсидій, починаючи з періоду за січень 2018 року", – ідеться в офіційній позиції об'єднань.
За даними порталу, запропонований Мінфіном проект обмежить ОСББ, які виробляють або постачають теплову енергію співвласникам будинку, у їхньому праві самостійно розпоряджатися своїми коштами, оскільки визначає "цільове призначення", згідно з яким такі ОСББ можуть використовувати суми отриманого відшкодування.
"Такий підхід зайвий раз підтверджує, що ОСББ узагалі не варто виступати посередником у розрахунках держави з пільговиками й отримувачами субсидій. Ми просимо Кабінет Міністрів України відхилити запропонований Міністерством фінансів проект постанови", – зазначили представники ОСББ.
Сьогодні у Верховній Раді, відповідаючи на запитання народних депутатів під час години запитань до уряду, прем'єр-міністр Володимир Гройсман запевнив, що система монетизації субсидій запрацює, а ОСББ та виробники отримають компенсацію за субсидіями "гривня в гривню".
"Не все йде гладко і просто, ми будуємо абсолютно нову систему, але ми завжди критично ставимося до наших кроків. Що стосується ОСББ, виробників енергії та комунальних послуг, усе гривня в гривню буде їм виплачено. Ми в середу ухвалимо всі необхідні зміни, і система запрацює нормально. Ми не залишимо з боргами і без уваги будь-яке ОСББ", – зазначив глава уряду.
Заступник голови комітету ВР із питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства, нардеп від "Самопомочі" Альона Бабак заявила, що комітет визнав незадовільною роботу міністра фінансів України Олександра Данилюка.
Заступник міністра фінансів Сергій Марченко відповів, що з початку 2018 року міністерство перерахувало на рахунки ОСББ 9 млрд грн заборгованості за субсидіями, а також сформувало призначення на перерахування в розмірі 18 млрд грн.
"Усі питання щодо реєстрів ми готові оперативно вирішити, на сайті Мінфіну є постанова про внесення змін щодо монетизації, ми готові врегулювати всі питання оперативно", – пообіцяв він.