Профільний комітет Ради рекомендував нардепам ухвалити законопроєкт Зеленського про корінні народи
Про це поінформувала пресслужба Верховної Ради.
"За результатами обговорення народні депутати ухвалили рішення рекомендувати Верховній Раді України включити проєкт закону №5506, поданий президентом України [Володимиром Зеленським], до порядку денного п’ятої сесії Верховної Ради України IX скликання та за наслідками розгляду в першому читанні прийняти його за основу та в цілому як закон з урахуванням пропозицій комітету", – ідеться в повідомленні пресслужби парламенту.
У пояснювальній записці до законопроєкту зазначено, що його мета – визначення правового статусу корінних народів України та встановлення для них правових гарантій на повне володіння всіма правами людини й основними свободами, які встановлено нормами міжнародного права, а також передбачено в Конституції та законах України.
Контекст:
Зеленський вніс свій законопроєкт №5506 у Раду як невідкладний у День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу 18 травня. У цей день він заявив, що Україна робить усе, щоб повернути окупований Росією Крим.
Проєкт закону пропонує визнати кримських татар, кримчаків і караїмів корінними народами України.
Президент РФ Володимир Путін в інтерв'ю каналу "Россия 24", яке вийшло 9 червня, назвав законопроєкт Зеленського "неприйнятним". Зокрема, він заявив, що Україна як держава – нібито "породження радянського періоду", а "говорити про росіян як про некорінний народ – некоректно, смішно та безглуздо, і не відповідає історії".
За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, запропонований Зеленським документ повністю відповідає Декларації ООН про права корінних народів і відповідним нормам Конституції України та не має нічого спільного з маніпуляціями Путіна. Водночас глава МЗС зазначив, що Росія продовжує репресії проти корінного народу України, кримських татар, у тимчасово окупованому Криму.
Росія окупувала Крим навесні 2014 року після незаконного референдуму. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна й більшість країн світу. На адмінкордоні між Кримом і материковою частиною України діє контрольно-пропускний режим.