Профільний комітет рекомендував Раді ухвалити закон про столицю, який розділяє посади мера і голови КМДА

Комітет рекомендував Раді ухвалити закон про столицю за скороченою процедурою
Фото: sluga-narodu.com
Комітет Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування рекомендував парламенту ухвалити у другому читанні проєкт закону №2143-3 "Про місто Київ – столицю України".

Відповідне рішення ухвалили члени комітету на засіданні 20 жовтня, повідомляють на сайті партії "Слуга народу". Серед ініціаторів законопроєкту – голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія, голова політсили, колишній заступник голови фракції Олександр Корнієнко та інші депутати фракції, а також деякі позафракційні нардепи.

Законопроєкт розділяє повноваження мера Києва і голови КМДА. Згідно з документом, київського міського голову обирають на відкритих виборах, він очолює Київраду і виконавчий комітет, відповідальний за стан справ у столиці, розпоряджається місцевим бюджетом. Звільнити його можна з ініціативи 2/3 депутатів або за народною ініціативою.

Водночас голову КМДА призначає президент, він підконтрольний і підзвітний уряду і президенту, відповідає за законність у місті, президент може звільнити його одноосібно за поданням уряду (у формі дисциплінарного покарання).

Корнієнко заявив, що після ухвалення законопроєкту голова КМДА координуватиме роботу центральних органів виконавчої влади на місцях і "дбайливо наглядатиме" відповідно до Європейської хартії місцевого самоврядування. Він пообіцяв, що КМДА не втручатиметься в управління і господарські процеси місцевого самоврядування в Києві.

Голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Віталій Безгін ("Слуга народу") заявив, що під час доопрацювання законопроєкту в комітеті врахували пропозиції Ради Європи, прибрали всі специфічні норми, які не стосуються особливостей місцевого самоврядування та державної влади в Києві, "відновили незалежне місцеве самоврядування у столиці в повному обсязі".

"Ми КМДА фактично перетворюємо на нову префектуру зі структури Київради. Київрада отримує свій незалежний орган. КМДА, зі свого боку, стає префектурою, яка контролює законність, яка представляє і координує державну владу в столиці, яка реалізує державні програми й водночас не має жодного стосунку або втручання в управлінські, господарські, бюджетні процеси", – цитує Безгіна "Укрінформ".

Також у рішенні комітету є рекомендація парламенту застосувати особливу (скорочену) процедуру розгляду законопроєкту в другому читанні, зазначає "Укрінформ". За особливою процедурою було ухвалено наприкінці вересня законопроєкт про деолігархізацію, що спричинило обурення в опозиційних нардепів.

Контекст:

У 2003 році Конституційний Суд України вирішив, що КМДА має очолювати особа, обрана міським головою. У листопаді 2010 року четвертий президент України Віктор Янукович розділив ці посади, унаслідок чого мера Леоніда Черновецького на посаді голови міськадміністрації змінив Олександр Попов. У 2014 році, після перемоги Віталія Кличка на виборах міського голови Києва, п'ятий президент Петро Порошенко призначив його головою КМДА.

У липні 2019 року під час зустрічі з мером Києва Віталієм Кличком президент України Володимир Зеленський підтвердив намір розділити повноваження обраного киянами мера і голови КМДА. 4 вересня Кабінет Міністрів погодив звільнення Кличка з посади голови КМДА, але цього рішення не затвердив президент.

Верховна Рада 3 жовтня 2019 року, понад два роки тому, ухвалила в першому читанні законопроєкт №2143-3 "Про місто Київ – столицю України". Законопроєкт пропонує розділити повноваження і посади київського міського голови та голови КМДА, який "буде здійснювати нагляд за додержанням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування та координувати діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади".

У парламенті було зареєстровано ще три альтернативні проєкти про внесення змін до закону про столицю, але їх Рада не розглянула.

Восени 2020 року Кличко знову переміг на виборах мера Києва – у першому турі.

Навесні – улітку 2021 року публічний конфлікт між Кличком і центральною владою відновився. У травні в Києві відбулися обшуки на низці комунальних і комерційних підприємств, а також у департаментах КМДА. У партії УДАР вважають масові обшуки у столиці тиском і спробою дискредитації Кличка і його політсили.

У серпні Кличко заявив про спробу дискредитувати його, усунути з посади голови КМДА і змінити на "зальотного ставленика". Того ж місяця у ЗМІ з'явилася інформація, що головою КМДА можуть призначити чинного міністра розвитку громад і територій України Олексія Чернишова, але він її спростував.

19 жовтня Кличко і Зеленський зустрілися в Офісі президента – за словами Кличка, уперше за останній рік. За інформацією ЗМІ, на зустрічі був Чернишов.