Путін намагається підбурити жителів невизнаного Придністров'я до масових протестів – експерт
Нелегітимний президент Росії Володимир Путін хоче підбурити до протестів жителів невизнаного Придністров'я, котрі переживають енергетичну кризу внаслідок припинення транзиту російського газу до регіону з 1 січня. Так вважає керівник Центру громадської аналітики "Вежа" Валерій Клочок, інтерв'ю з яким 9 січня опублікувало агентство "Укрінформ".
"Їм треба підняти бучу. Путін підняв ставки: як на мене, іде ва-банк. Йому треба, щоб на вулиці вийшли проросійські сили. Схема стандартна – створення нестерпних умов для життя, протести, перші жертви…" – припускає експерт.
Він вважає, що наявна геополітична ситуація може призвести до виходу проросійської "Придністровської молдавської республіки" з-під кремлівського контролю. Відповідно, Москва намагатиметься втримати вплив на регіон і добиватися приходу до влади в Молдові проросійських сил, і "цей план може стати успішним".
"Суспільство у країні дуже розділене, перемогою [президентка Молдови] Мая Санду завдячує винятково діаспорі. Тепер справа за виборами в парламент. Це парламентсько-президентська республіка, президентка має менше повноважень, ніж прем'єр", – зазначив аналітик.
Поки, на його думку, президентка і прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан "успішно співпрацюють" і солідарні у важливих питаннях, зокрема щодо реінтеграції Придністров'я. Натомість криза в самопроголошеній республіці є для Росії шансом дестабілізувати ситуацію і змінити на посаді Санду, яка, за словами Клочка, "не любить союзників, будує самостійну політику, і це створить для неї проблеми в майбутньому парламенті".
Для цього, на думку експерта, треба було вигадати привід для невдоволення населення, каталізатор, що збурить маси.
"Питання не в тому, як проголосують на виборах, – Кремлю бажано спровокувати Кишинів, щоб не втримав позиції. А далі вони вибори й самі змоделюють", – підсумував сказане Клочок.
Контекст:
До січня 2025 року Молдова отримувала газ із Росії за контрактом із "Газпромом", який діє до кінця жовтня 2026 року, нагадав NewsMaker.
"Газпром" стверджує, що в Молдови накопичився перед компанією так званий історичний борг у розмірі понад $700 млн. Російський монополіст вимагав визнати цей борг і повернути його. Водночас молдовська влада заявила, що "не визнає жодного нібито боргу, який міжнародний аудит визнав недійсним".
Восени 2022 року "Газпром" через заборгованість погрожував припинити постачання газу до Молдови і зрештою скоротив його подавання. Уряд Молдови вирішив переспрямувати весь отримуваний російський газ у невизнане Придністров'я – на потреби регіону й для вироблення електроенергії на Молдовській ДРЕС, нагадував NewsMaker. Закупівлею газу на міжнародному ринку займалася держкомпанія Energocom.
28 грудня 2024 року "Газпром" повідомив підконтрольну йому дочірню компанію "Молдовагаз" про припинення постачання природного газу з нового року, посилаючись на заборгованість з оплати. 30 грудня прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан доручив уряду країни розпочати підготовку до націоналізації газової компанії "Молдовагаз", контрольний пакет акцій якої (50%) належить російському монополісту "Газпрому".
Із 1 січня 2025 року транзит російського газу через свою територію припинила Україна. У Придністров'ї після цього вимкнули централізоване опалення й гарячу воду. Через брак енергоресурсів у регіоні зупинилися підприємства. Окрім того, у Придністров'ї оголосили про віялові вимкнення електрики й порадили своєму населенню використовувати дрова для обігріву.
6 січня Речан заявив, що енергетична криза виникла у Придністров'ї через дії країни-агресора Росії. За його словами, Молдова пропонувала допомогу регіону, але цю пропозицію відкинули, адже "Росія контролює Придністров'я і не дозволяє нікому йому допомагати".