"Путін подумав, що НАТО розділений". Ексгенсек Альянсу назвав помилкою рішення не давати Україні ПДЧ на Бухарестському саміті 2008 року
Таку думку 1 липня в Києві на спільному брифінгу з главою Офісу президента України (ОПУ) Андрієм Єрмаком висловив ексгенсек НАТО Андерс Фог Расмуссен.
Захід транслювали у Facebook ОПУ.
"Путін подумав, що НАТО розділений. І він вирішив, що зможе захопити територію силою без якихось жертв. І після Бухарестського саміту він надіслав чіткий меседж, бо він атакував Грузію, окупував Абхазію. У 2014 році він захопив Крим і частину Донбасу", – сказав Расмуссен.
На його думку, реакція Заходу була "недостатньо потужною".
"Були певні санкції, але економічні переваги виявилися потужнішими. Це, знову-таки, був неправильний сигнал… Ми не повинні повторювати помилки минулого. А досвід полягає в тому, що спроба замирення з диктаторами не пройде, вона лише призведе до нового конфлікту, – зазначив Расмуссен. – А зараз ми сплачуємо за помилки, яких ми припустилися в минулому. Цього не повинно відбутися знову. І саме над цим ми працюємо в нашій групі [Єрмака – Расмуссена щодо підготовки рекомендацій до майбутньої міжнародної угоди з питань гарантій безпеки для України]".
Расмуссен був генсеком НАТО з 2009-го до 2014 року.
Контекст:
Колишній спецпредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер повідомляв, що Україна мала отримати ПДЧ у НАТО ще 2008 року на саміті Альянсу в Бухаресті, але союзники Сполучених Штатів по Альянсу побоювалися створення "автоматизму в напрямку членства".
У декларації Бухарестського саміту НАТО йдеться про те, що Альянс вітає євроатлантичні прагнення щодо членства в НАТО України та Грузії. Країни – члени Альянсу домовилися, що обидві держави стануть членами НАТО. Ухвалювати рішення щодо ПДЧ для України та Грузії уповноважені міністри закордонних справ країн – членів Альянсу. "ПДЧ буде наступним кроком для України та Грузії на їхньому шляху до членства. Сьогодні ми чітко заявляємо, що ми підтримуємо заявки цих країн щодо ПДЧ", – зазначено в документі.
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням. Курс на вступ у НАТО закріплено в Конституції України.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України в НАТО.