Путін заявив, що його "друзі-євреї" нібито називають Зеленського "не євреєм" і "ганьбою єврейського народу". В Україні й Ізраїлі відповіли
Путін заявив, що в нього "багато друзів-євреїв" і вони нібито кажуть, що "Зеленський – не єврей, а ганьба єврейського народу".
Президент країни-агресора коментував репліку американського політолога Дмитра Саймса про те, що на Заході не розуміють звинувачень України в нацизмі, тому що Зеленський є євреєм.
Головний рабин України Моше Реувен Асман, коментуючи висловлювання Путіна, заявив агентству УНІАН, що пишається президентом України.
"Я особисто можу сказати, що пишаюся президентом Зеленським, що він не втік і робить усе для допомоги українському народу. І не тільки я. Думаю, що весь світ пишається ним", – сказав він.
Також головний рабин України наголосив, що в Україні немає неонацистів, про яких говорять російська пропаганда і Путін, а "є порядні люди, які захищають свою батьківщину".
На заяву президента країни-терориста відреагував у Facebook і радянський дисидент, колишній віцепрем'єр-міністр і міністр у кількох урядах Ізраїлю Натан Щаранський.
"Українці можуть пишатися своїм вибором єврея-президента, який згуртовує та об'єднує український народ у тяжкій боротьбі проти варварської агресії. А ми, євреї, можемо пишатися, що представник нашого народу відіграє таку унікальну історичну роль у мобілізації не лише українського народу, а й усього вільного світу на захист нашого спільного майбутнього", – написав ізраїльський політик.
Репост думки Щаранського зробив у Telegram глава Офісу президента України Андрій Єрмак.
"Вдячний за позицію. Путін і російський тероризм становлять загрозу для всього вільного світу. Тотальна неадекватність у заявах і вчинках, убивства людей, антисемітизм… За все буде відповідь і відповідальність. Справедливість переможе", – написав він.
Зеленський сказав в інтерв'ю The Times of Israel у 2020 році, що народився у "звичайній радянській єврейській родині". Він розповідав, що троє братів його діда стали жертвами Голокосту – їх розстріляли нацисти. У 2022 році президент України очолив рейтинг найвпливовіших євреїв у світі, який склала ізраїльська газета The Jerusalem Post.
Контекст:
24 лютого 2022 року Путін оголосив про вторгнення в Україну, сказавши, що це "операція", мета якої – "демілітаризація і денацифікація України". Надалі влада РФ неодноразово виправдовувала своє вторгнення наявністю в Україні "нацистської влади".
8 березня Зеленський в інтерв'ю ABC News назвав вимоги Росії щодо "денацифікації" України нацизмом.
1 травня в інтерв'ю італійській телекомпанії Mediaset глава МЗС РФ Сергій Лавров порівняв Зеленського й лідера нацистської Німеччини Адольфа Гітлера, заявивши, що останній теж мав єврейське коріння. В Ізраїлі різко розкритикували його слова. Тодішній міністр закордонних справ Ізраїлю Яїр Лапід назвав слова Лаврова "непрощенною та обурливою заявою, а також жахливою історичною помилкою". Посла РФ в Ізраїлі викликали в МЗС для роз'яснювальної бесіди.
Глава МЗС України Дмитро Кулеба назвав коментарі Лаврова мерзенними та образливими для Зеленського, України, Ізраїлю та єврейського народу. "Міністр Лавров не зміг приховати глибоко вкорінений антисемітизм російських еліт", – підкреслив Кулеба.