Рада громадського контролю НАБУ: Ситник має усунути Углаву й детективів, згаданих у розслідуванні "Наших грошей"
У Раді громадського контролю при Національному антикорупційному бюро України закликали главу НАБУ Артема Ситника усунути з посад першого заступника директора відомства Гізо Углаву, заступника керівника третього відділу I підрозділу детективів Головного підрозділу детективів НАБУ Олега Борисенка й детектива цього самого відділу Дмитра Литвиненка через імовірну причетність до корупційних схем в оборонній сфері.
Рада громадського контролю при Національному антикорупційному бюро (РГК) закликала директора НАБУ Артема Ситника усунути від виконання посадових обов'язків першого заступника директора НАБУ Гізо Углаву та інших працівників відомства, згаданих у розслідуванні програми "Наші гроші з Денисом Бігусом". Про це йдеться в заяві РГК, опублікованій 12 березня.
У Раді контролю підкреслили, що Ситник має усунути цих співробітників "для збереження НАБУ як інституції" і, не чекаючи результатів офіційного розслідування, негайно ініціювати службове розслідування.
"НАБУ – один із нових антикорупційних органів, який ще має довести суспільству свою інституційну спроможність, а сила інституцій полягає в рівних правилах та процедурах для всіх, а також у швидкому та чіткому реагуванні на зовнішні та внутрішні виклики", – ідеться в заяві.
Таким викликом, за повідомленням РГК, стала ймовірна участь у покритті корупції в оборонній сфері відразу кількох співробітників НАБУ, імена яких було згадано в програмі "Наші гроші з Денисом Бігусом".
Згідно із заявою організації, потрібно усунути з посади також заступника керівника третього відділу першого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів НАБУ Олега Борисенка і детектива цього самого відділу Дмитра Литвиненка.
Згідно із законом "Про НАБУ", Рада громадського контролю "забезпечує прозорість і громадський контроль" за діяльністю антикорупційного бюро. Його склад оновлюють щорічно.
25 лютого програма "Наші гроші" опублікувала перші дві частини розслідування про розкрадання в оборонному секторі України. За даними журналістів, фігуранти схеми заробили мінімум 250 млн грн під час війни на Донбасі. Журналісти стверджують, що учасники групи за допомогою фірм-прокладок скуповували контрабандою вживані запчастини до військової техніки в Росії й у два – чотири рази дорожче перепродували їх заводам "Укроборонпрому". Такою прокладкою був, зокрема, завод "Кузня на Рибальському", який до 2018 року належав президенту України Петрові Порошенку.
Згідно з розслідуванням, у схемі брали участь, зокрема, нинішній глава "Укроборонпрому" Павло Букін, перший заступник секретаря Ради нацбезпеки і оборони Олег Гладковський та його син Ігор.
7 березня глава Національного антикорупційного бюро України Артем Ситник повідомив, що його відомство відкрило два кримінальні провадження на підставі матеріалів журналістського розслідування програми "Наші гроші", а також провело приблизно 20 обшуків, зокрема за місцем проживання Гладковських. За словами Ситника, у розслідуваннях фігурує 10 підприємств, які входять до структури "Укроборонпрому". Збитки становлять приблизно 1 млрд грн.
У заключній частині розслідування програми "Наші гроші", опублікованій 11 березня, ішлося, що НАБУ за посередництва свого позаштатного агента Шевченка видалило фірму групи Гладковського з переліку фіктивних.
У програмі за 11 березня також зазначали, що друг Рогози, працівник СБУ Дмитро Москаленко за винагороду обіцяв залагоджувати претензії, які виникали у контррозвідки до діяльності контрабандистів. Крім того, військова прокуратура тричі починала і припиняла (імовірно, за незаконну винагороду) розслідування за контрактами "Оптимумспецдеталі" з оборонними підприємствами, стверджують журналісти.