Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт про електронні трудові книжки
Відповідно до ухваленого українським парламентом за основу законопроєкту, перехід на електронні трудові книжки відбуватиметься в Україні протягом п'яти років.
На засіданні 2 вересня Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №3623 про введення електронних трудових книжок в Україні, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
Проєкт закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі" підтримало 283 народні депутати за мінімально необхідних 226.
Законопроєкт пропонує внести зміни в низку законодавчих актів, зокрема в Кодекс законів про працю, і ввести облік трудової діяльності працівників в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Ініціатором законопроєкту ставв Кабінет Міністрів. Уряд підтримав його на засіданні 3 червня, а 10 червня зареєстрував у парламенті.
У пояснювальній записці до законопроєкту (.docx) ідеться, що реформа обліку трудової діяльності полягає в поступовій відмові від паперових трудових книжок. Це в перспективі зменшить витрати роботодавців на ведення паперового документообігу, спростить доступ до інформації про набутий стаж для призначення виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та даними про освіту і кваліфікацію населення.
Народна депутатка від "Слуги народу", голова комітету з питань соціальної політики Галина Третьякова розповіла під час презентації законопроєкту, що електронний облік дасть змогу накопичувати і зберігати інформацію про підписання трудових договорів, здобутий страховий стаж, автоматично, без звернення особи, призначати пенсії за віком, а також підтверджувати основне місце роботи працівника і періоди його навчання.
Заступник міністра соціальної політики Віталій Музиченко уточнив, що призначення пенсій за віком відбуватиметься через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
У разі, якщо в реєстрі не буде даних про страховий стаж особи, необхідний для призначення пенсії за віком, територіальний орган Пенсійного фонду буде зобов'язаний проінформувати її про це і зробити запит на необхідні документи.
"Хочу підкреслити, що норми урядового законопроєкту не передбачають одномоментної відмови від трудових книжок у паперовому вигляді відразу після його ухвалення. Законопроєкт установлює перехідний період у п'ять років, протягом яких відомості з трудових книжок будуть переносити в реєстр застрахованих осіб", – повідомила Третьякова.
Законопроєкт підтримали представники всіх фракцій, окрім "Батьківщини" та "Опозиційної платформи – За життя". У "Батьківщині", зокрема, заявили, що в них є сумніви щодо можливості держави захистити персональні дані українців у реєстрі.