Кабмін України підтримав законопроєкт про електронні трудові книжки
Міністерка соцполітики України Марина Лазебна зазначила, що, згідно із законопроєктом, якщо працівник забажає продовжити ведення паперової трудової книжки, то роботодавець буде зобов'язаний паралельно з електронним обліком вести й паперову трудову книжку.
Кабінет Міністрів України 3 червня підтримав проєкт закону України "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі", передає кореспондент видання "ГОРДОН".
"Ми хочемо ввести ведення обліку трудової діяльності працівників в електронній формі. Тобто фактично ми йдемо по шляху відмови від паперових трудових книжок. Ми визначаємо законодавчі підстави для автоматичного призначення пенсій за віком через особистий електронний кабінет особи на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України", – зазначила під час презентування законопроєкту міністерка соцполітики Марина Лазебна.
Вона підкреслила, що за три місяці після ухвалення Верховною Радою цього закону впровадять нові соціальні сервіси і створять умови для того, щоб Пенсійний фонд міг призначати людині пенсію автоматично без звернення.
"Коли настає право на соціальну виплату або пенсію, держава інформує людину про можливість її отримання і розрахунковий її розмір, але при цьому за людиною зберігається право вибору для покращення запропонованого розміру пенсії", – пояснила міністерка.
Лазебна додала, що оригінал паперової трудової книжки передаватимуть на зберігання працівнику як офіційний документ.
"Якщо працівник виявить бажання продовжити її ведення, то роботодавець на його вимогу буде зобов'язаний паралельно з електронним обліком трудової діяльності також внести до паперової трудової книжки записи про прийняття на роботу, переведення або звільнення", – зазначила вона.
Законопроєкт мають доопрацювати протягом дня і передати Верховній Раді України.
28 грудня 2019 року Кабмін зареєстрував у Верховній Раді проєкт закону, який передбачає відмову від паперових трудових книжок, збільшення кількості трудових договорів між роботодавцем і працівником, а також низку інших нововведень. У прикінцевих положеннях зазначено, що в разі ухвалення законопроєкту в день набуття чинності відповідного закону втратять чинність КЗпП, а також закони "Про відпустки", "Про оплату праці" і ще низка нормативних документів, що регулюють трудові відносини.
Міжнародна конфедерація профспілок виступила проти законодавчої ініціативи Кабміну, побоюючись, що після спрощення процедури звільнення українських працівників позбавлять правового захисту.
4 березня 2020 року Кабмін відкликав законопроєкт із Верховної Ради.