Рада ухвалила закон про корінні народи України
За основу проєкт підтримав 331 нардеп, а в цілому – 325 нардепів за мінімально необхідних 226 голосів.
Проєкт закону презентував віцепрем'єр-міністр – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков.
"Законопроєкт, який вніс президент України, пропонує наступне: розкрити поняття "корінний народ"; встановити, що корінними народами України, які сформувалися на території Криму, є кримські татари, караїми та кримчаки; визначити перелік основних культурних та інших прав корінних народів, а також статус їхніх представницьких органів. Документ є консенсусним, і це фундамент, який побудований на принципах ООН відповідно до міжнародної практики, але з урахуванням особливостей України", – заявив віцепрем'єр.
Контекст:
Президент України Володимир Зеленський вніс законопроєкт №5506 "Про корінні народи України" до Верховної Ради в День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу 18 травня і визначив його як невідкладний. Цього дня він заявив, що Україна робить усе, щоб повернути окупований Росією Крим.
Проєкт закону пропонує визнати кримських татар, кримчаків і караїмів корінними народами України. Рада має намір ухвалити його до середини липня. Профільний комітет уже рекомендував додати його до порядку денного і ухвалити як закон.
Президент РФ Володимир Путін в інтерв'ю каналу "Россия 24", яке вийшло 9 червня, назвав законопроєкт Зеленського "неприйнятним". Зокрема, він заявив, що Україна як держава – нібито "породження радянського періоду", а "говорити про росіян як про некорінний народ – некоректно, смішно, нерозумно і не відповідає історії".
За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, запропонований Зеленським документ повністю відповідає Декларації ООН про права корінних народів і відповідним нормам Конституції України і не має нічого спільного з маніпуляціями Путіна. Водночас глава МЗС зазначив, що Росія продовжує репресії проти корінного народу України, кримських татар, у тимчасово окупованому Криму.
Росія окупувала Крим навесні 2014 року після незаконного референдуму. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу. На адмінкордоні між Кримом і материковою частиною України діє контрольно-пропускний режим.