Рада рекомендувала РНБО України запровадити санкції проти причетних до визнання Росією "ЛДНР"
За відповідну постанову №7064 на засіданні 23 лютого проголосувало 322 народні депутати, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
Усього у списку – 351 громадянин РФ, серед них – депутати Держдуми, члени Ради безпеки РФ та Ради Федерації.
У пояснювальній записці до документа наголошують, що зазначені особи "мають безпосереднє відношення до лобіювання інтересів держави-агресора Російської Федерації на території України, у тому числі окупації частини території України".
Подані Радою на розгляд РНБО санкції передбачають:
- блокування активів;
- обмеження торговельних операцій;
- часткове або повне припинення транзиту ресурсів, польотів і перевезень територією України;
- запобігання виведенню капіталів за межі України;
- зупинення виконання економічних та фінансових зобов'язань;
- анулювання або припинення дії спеціальних дозволів на користування надрами;
- заборону участі у приватизації, оренді державного майна;
- заборону користування радіочастотним ресурсом України;
- повна або часткова заборону на здійснення угод щодо цінних паперів;
- припинення видавання дозволів, ліцензій на ввезення в Україну з іноземної держави або вивезення з України валютних цінностей;
- припинення дії торговельних угод, спільних проєктів і промислових програм, зокрема у сфері безпеки та оборони;
- заборону передавання технологій, прав на об'єкти права інтелектуальної власності;
- припинення культурних обмінів і наукової співпраці;
- анулювання офіційних візитів, засідань, перемовин щодо укладання договорів чи угод;
- позбавлення державних нагород України;
- заборону придбання у власність земельних ділянок.
"Український парламент повинен першим ініціювати санкції проти фізичних осіб, які фактично посміли анексувати частину нашої території, визнавши незалежними "ЛДНР". І всі ті люди, які піднімали руки в залі Держдуми, у Раді Федерації, Раді безпеки РФ за те, щоб анексувати територію України, повинні понести покарання у вигляді санкцій, особливо ті, хто до цих пір має зв'язки з Україною", – заявила під час виступу із трибуни Ради одна з ініціаторів законопроєкту, нардепка від "Голосу" Юлія Клименко.
Контекст:
15 лютого 2022 року нижня палата парламенту Росії – Держдума – ухвалила звернення до президента РФ Володимира Путіна про визнання незаконних формувань "ЛНР" і "ДНР" як "незалежних республік".
21 лютого Рада безпеки РФ розглянула питання визнання "незалежними республіками" незаконних збройних формувань "ЛДНР". Ніхто із членів Ради безпеки РФ не виступив проти такого визнання.
Пізніше того самого дня Путін оголосив про визнання "незалежності" окупованих територій України й підписав відповідні укази у присутності ватажків незаконних збройних формувань "ДНР" і "ЛНР" Дениса Пушиліна та Леоніда Пасічника. Укази офіційно передбачають введення російських військ на територію ОРДЛО для "підтримання миру". Пізно ввечері 21 лютого жителі окупованого Донецька повідомили про пересування дуже великої колони танків і бронетехніки з Донецька у південно-західному напрямку до лінії фронту.
22 лютого Держдума, а слідом за нею і верхня палата парламенту РФ – Рада Федерації – ратифікували договори РФ із "ЛДНР" про дружбу та взаємодопомогу.
Дії РФ засудили в Євросоюзі та США.
США ввели санкції проти "ЛДНР", російських банків та суверенного боргу, а також сімей еліт. Великобританія – проти п'яти російських банків і трьох бізнесменів із РФ, Німеччина вирішила зупинити сертифікацію "Північного потоку – 2". Санкції проти РФ ввели також Канада та Японія.
Рішення про визнання "ЛДНР" Путін ухвалив на тлі різкої ескалації на Донбасі, яку фіксують із 17 лютого, а також стягування російських військ до кордону з Україною. За даними президента України Володимира Зеленського, біля українського кордону зосереджено 150 тис. російських військових, техніку та важке озброєння. Західні країни попереджають, що Росія готується до вторгнення до України. Президент США Джо Байден заявив 18 лютого, що має підстави вважати, що Путін уже ухвалив рішення про вторгнення і що Росія нападе на Київ.