Рада ухвалила законопроєкт про автономність САП, але не підтримала в ньому повного скасування "правок Лозового"
Верховна Рада України 8 грудня ухвалила проєкт закону №10060 про незалежність Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Про це народний депутат від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко повідомив у Telegram.
Згідно з ухваленими нормами, САП виводять із підпорядкування Офісу генерального прокурора України. Така реорганізація САП була однією з вимог Європейської комісії, а також Міжнародного валютного фонду.
Він пояснив, що означає незалежність САП:
- удосконалення процедури конкурсного добору на адміністративні посади в САП і посади прокурорів;
- створення окремої процедури дисциплінарних проваджень щодо прокурорів САП;
- визначення механізму підзвітності керівництва САП, що ґрунтується на оцінці ефективності діяльності САП.
За даними народного депутата від "Голосу" Ярослава Железняка, документ підтримало 298 депутатів. Нардеп зазначив, що Рада зберегла в законопроєкті часткову дію "правок Лозового".
"На жаль, у законопроєкті тільки дуже частково скасовано деякі норми по "правках Лозового". Прийняття законопроєкту є однією з основних вимог МВФ та ЄС, а також послів G7. Правда, позиція останніх по "правках Лозового" була проігнорована", – написав Железняк у Telegram, уточнивши, що за пропозицію нардепа Максима Хлапука про скасування поправок проголосувало лише 50 парламентаріїв, утрималося – 135, не голосувало – 129.
6 грудня, коли комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності затвердив редакцію законопроєкту без повного скасування "правок Лозового", у Центрі протидії корупції наголошували на тому, що в разі ухвалення закон дасть змогу закривати корупційні справи, маніпулюючи строками.
Сьогодні в ЦПК назвали ухвалену Радою версію "ганебною" й заявили, що готують петицію до президента України з вимогою скасувати "правки Лозового" в повному обсязі.
"За дні до голосування посли G7 чітко сказали: без повного скасування "правок Лозового" реформа САП не матиме сенсу. Але, схоже, [нардеп від "Слуги народу", голова комітету з правової реформи] Сергій Іонушас вирішив, що можливості для корупціонерів важливіші, ніж підтримка міжнародних партнерів, за яку виживає Україна... Так, комітет Іонушаса лишив у законопроєкті №10060 ключову норму "правок Лозового" – п. 10 ч. 1 ст. 284 Кримінального процесуального кодексу. Посилаючись саме на цю норму, і розвалюють усі корупційні справи", – сказав голова правління ЦПК Віталій Шабунін.
Український активіст Сергій Стерненко вже оцінив відмову ВР скасувати "правки Лозового". На його думку, це суперечить національним інтересам, волі суспільства й позиції міжнародних партнерів.
"Історія з е-декларуванням нардепів нічого не навчила. Рада діє проти інтересів держави", – написав Стерненко в Telegram.
Контекст:
3 жовтня 2017 року з ініціативи вже експарламентарія Андрія Лозового Рада ухвалила низку поправок до Господарського процесуального кодексу, Цивільного процесуального кодексу, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів. Частину з них пізніше скасували, проте та, яка й обмежує строки досудового розслідування, залишилася чинною.