Рада ухвалила закон про відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Міжнародним організаціям віддали вирішальний голос
Верховна Рада України ухвалила закон про відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) України. Народні депутати віддали 293 голоси за ухвалення законопроєкту №3711-д, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
Зокрема, нардепи від "Слуги народу" дали 217 голосів за, "Європейська солідарність" – 22 голоси, "Довіра" – 19 голосів, "Голос" – 15, "За майбутнє" – 13. Позафракційні дали сім голосів. ОПЗЖ і "Батьківщина" не підтримали законопроєкту.
Відповідно до закону, ВККС складатиметься із 16 членів. Вісьмох із них хочуть призначити з-поміж суддів або суддів у відставці. ВККС буде повноважною за умови призначення до її складу не менше ніж 11 членів.
Законопроєкт визначає, що членів ВККС добиратиме конкурсна комісія з питань доброчесності, до якої входить шестеро членів (троє членів мають бути суддями або суддями у відставці, яких запропонувала Рада суддів України, ще по одному члену запропонують Рада прокурорів України, Рада адвокатів України і Національна академія правових наук України).
Але в перший склад комісії з питань доброчесності увійдуть троє суддів і троє незалежних експертів (експертів запропонують міжнародні організації, які надають Україні допомогу у сфері боротьби з корупцією). Депутати підтримали 225 голосами поправку №453 за рекомендаціями Венеціанської комісії. Вона передбачає, що перший склад конкурсної комісії розпочинає роботу за умови призначення не менше ніж чотирьох її членів, двоє з яких мають представляти міжнародні організації. Водночас рішення першого складу конкурсної комісії вважатимуть ухваленим, якщо за нього проголосувало не менше ніж четверо членів конкурсної комісії, двоє з яких запропонували міжнародні організації. Якщо голоси розділяться порівну, то голоси членів міжнародних організацій стануть вирішальними, підкреслило LIGA.net.
Як зауважило ZN.UA, ухвалена нардепами поправка дозволяє залучати додаткових експертів і фахівців, запропонованих міжнародними організаціями, для підтримки діяльності першого складу конкурсної комісії та роботи її членів. Фінансувати таких експертів і фахівців будуть відповідні міжнародні та іноземні організації. Вони дістануть доступ до всіх документів та інформації про проведення конкурсу на посаду члена ВККС.
Після того як усіх членів ВККС буде обрано, комісія зможе розпочати процедуру призначення нових суддів до судів загальної та спеціальної юрисдикції.
"За оновлення ВККС ми боролися понад чотири роки і сьогодні отримали шанс нарешті сформувати таку ВККС, яка буде призначати чесних суддів та не покриватиме нечисть. Попередній склад ВККС протягнув негідників до Верховного Суду, успішно переатестував сотні упирів, серед яких судді Майдану, судді, що не можуть пояснити, яким чином стали доларовими мільйонерами та порушують права людини. Нових членів ВККС буде відбирати конкурсна комісія з міжнародними експертами у складі. Саме в міжнародних експертів буде вирішальний голос. Два роки тому британський суддя у відставці сер Ентоні Гупер та його п'ятеро колег викинули з конкурсу до Антикорсуду десятки негідних кандидатів. Зараз ми маємо повторити цей успіх із ВККС", – прокоментував у Facebook ухвалення закону Центр протидії корупції.
Контекст:
Закон про ВККС Верховна Рада ухвалила в першому читанні 3 березня цього року.
Посольство США та представництво Європейського союзу у спільній заяві від 16 червня закликали врахувати позицію Венеціанської комісії і надати міжнародним експертам вирішальне право голосу під час формування ВККС.
ВККС – постійний орган у системі судоустрою України, відповідальний за формування суддівського корпусу, переведення суддів, забезпечення їх належного кваліфікаційного рівня.