Рада закликала перевести Саакашвілі із Грузії на лікування за кордон

Грузинська сторона має створити умови для переведення Саакашвілі до однієї з європейських чи американських клінік для подальшого лікування, зазначають у проєкті постанови Ради
Фото: rada.gov.ua
Верховна Рада України на засіданні 6 лютого ухвалила проєкт постанови №8417 про звернення парламенту до Грузії, Європарламенту, Ради Європейського союзу, Єврокомісії, ПАРЄ та парламентів держав – членів ЄС щодо необхідності негайного переведення третього президента Грузії (2004–2013), громадянина України Михайла Саакашвілі на лікування за кордон.

Відповідний документ підтримало 311 нардепів, зазначають у картці, опублікованій на сайті Ради.

"Критичний стан здоров'я… Саакашвілі, підтверджений судово-експертною комісією центру "Емпатія" за участю грузинських і міжнародних експертів відповідно до принципів керівництва з ефективного розслідування й документування тортур та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження й покарання (Стамбульського протоколу), потребує рішучої реакції, – ідеться в пояснювальній записці до постанови. – Грузинська сторона має забезпечити громадянину України Михайлові Саакашвілі належну медичну допомогу, а також створити умови для його переведення до однієї з європейських або американських клінік для подальшого лікування".

1 лютого Саакашвілі під час судового засідання у справі про відтермінування його вироку або звільнення від покарання зняв майку, щоб показати, наскільки він виснажений, після чого трансляцію перервали.

Того самого дня президент України Володимир Зеленський заявив, що уряд Грузії вбиває Саакашвілі.

У мін'юсті Грузії вважають, що для переведення Саакашвілі в реанімацію "немає об'єктивних причин".

Контекст:

У 2004–2013 роках Саакашвілі був президентом Грузії. Незабаром після того, як він пішов із посади президента, він покинув країну, його заочно засудили до ув'язнення.

1 жовтня 2021 року Саакашвілі повідомив, що повернувся у Грузію. Того самого дня політика затримали й заарештували. Прокуратура Грузії порушила проти нього ще одну кримінальну справу за фактом незаконного перетину кордону.

За час перебування під вартою Саакашвілі кілька разів оголошував голодування. У травні 2022 року політика перевели на обстеження до цивільної клініки "Вівамед" у Тбілісі, де він перебуває досі. Адвокат Шалва Хачапурідзе повідомив, що в політика діагностували деменцію й туберкульоз, є підозри ще на десятки захворювань.

1 грудня було оприлюднено результати судово-медичної експертизи стану здоров'я Саакашвілі – вони свідчать, що політику необхідне лікування в багатопрофільній клініці у ЄС або США. У зразках волосся Саакашвілі виявили сліди вісмуту, барію і ртуті. Також експертиза засвідчила отруєння миш'яком і залежність від препаратів.

15 грудня МЗС України закликало владу Грузії відтермінувати покарання Саакашвілі для його лікування за кордоном. Український омбудсмен неодноразово закликав владу Грузії допустити його до Саакашвілі.

19 грудня Зеленський звернувся до влади Грузії та грузинського народу із проханням виявити милосердя і врятувати життя Саакашвілі.

Прессекретарка Саакашвілі Дар'я Чиж 28 січня писала, що він важить 69 кг, притому що на початку ув'язнення він важив 120 кг. "У його організмі почалися незворотні процеси", – наголосила вона.

МЗС України 2 лютого закликало грузинську владу негайно припинити знущатися із Саакашвілі й передати його Україні.