Рада заслухає Резнікова, Ляшка та Шмигаля. Пропозицію Порошенка про закрите засідання із Зеленським щодо безпеки не підтримали

Верховна Рада заслухає звіт Резнікова щодо ситуації на українсько-російському кордоні
Фото: rada.gov.ua
Верховна Рада України 28 січня у форматі години запитань до уряду заслухає звіти міністра оборони Олексія Резнікова, міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка і прем'єр-міністра Дениса Шмигаля.

Відповідне рішення ухвалили на засіданні погоджувальної ради парламенту 24 січня, повідомляє кореспондент видання "ГОРДОН".

"Заступник голови Верховної Ради Олена Кондратюк внесла пропозицію у форматі питань до уряду заслухати інформацію міністра оборони України щодо ситуації на українсько-російському кордоні, міністра охорони здоров'я – стосовно подолання пандемії коронавірусу та прем'єр-міністра – про енергетичну безпеку України", – сказав на засіданні голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.

Відповідну пропозицію присутні підтримали одноголосно, зазначив спікер парламенту.

Водночас п'ятий президент України, нардеп від "Європейської солідарності" Петро Порошенко пропонував провести закрите засідання Ради з питань безпеки за участі глави держави Володимира Зеленського, але його пропозицію не підтримали. Після цього Порошенко покинув погоджувальну раду.

Під час засідання Стефанчук також вніс пропозицію невідкладно зареєструвати та ухвалити постанову Ради про звернення парламенту до ООН, Європарламенту, урядів і парламентів іноземних держав "щодо неприйнятності військового шантажу України з боку РФ, який вона здійснює з метою недопущення реалізації євроатлантичних устремлінь України".

Спікер Ради закликав лідерів фракцій підписати постанову, щоб "негайно зареєструвати" документ і на засіданні 25 січня проголосувати його в залі парламенту.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною. Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов повідомив 22 грудня, що у зоні 200 км від кордону країни перебуває понад 120 тис. російських військовослужбовців.

У Кремлі назвали повідомлення про підготовку вторгнення "вкиданнями" і звинуватили Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" і "ДНР". У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі.

США і НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні. Росія, зі свого боку, висунула вимоги щодо гарантій безпеки, серед яких – нерозширення НАТО "у східному напрямку" і відмова від приймання до Альянсу держав, що раніше входили до СРСР. За цими вимогами у січні 2022 року відбулися перемовини Росії зі США, НАТО та ОБСЄ. За підсумками у Росії заявили, що отримали від США і НАТО жодних гарантій, а представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація і дипломатія чи конфронтація та наслідки.

У середині січня американські ЗМІ, зокрема CNN, повідомили, що Росія може вдертися в Україну в січні – лютому. Вона нібито може зробити провокацію, яка стане приводом для нападу. 14 січня прессекретарка Білого дому Джен Псакі підтвердила, що американська сторона має інформацію, що РФ готується до диверсії на Донбасі: вона хоче звинуватити Україну у провокації, щоб виправдати своє вторгнення. За даними Головного управління розвідки Міністерства оборони України, російські спецслужби готують провокації проти військовослужбовців збройних сил РФ, щоб звинуватити у цьому Україну.