Рада 8 вересня розгляне звернення щодо надання Україні статусу головного союзника США поза НАТО

Верховна Рада проведе завтра чергове і позачергове засідання
Фото: depositphotos.com
Спікер Верховної Ради Дмитро Разумков підписав розпорядження про скликання позачергового засідання парламенту 8 вересня.

Про це його прессекретарка Ольга Туній повідомила сьогодні у Facebook.

Парламентарії зберуться на позачергове засідання відразу після чергового. На порядку денному одне питання – розгляд постанови №5380 про звернення до Конгресу Сполучених Штатів щодо надання Україні статусу головного союзника США поза НАТО (MNNA).

Разумков скликав засідання на вимогу 153 нардепів, зазначено у розпорядженні.

Контекст:

Автор постанови №5380 – нардеп від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко, нардеп зареєстрував її у парламенті у середині квітня. Підписи, необхідні для скликання позачергового засідання для ухвалення звернення, зібрали до середини липня.

У документі йдеться про російську агресію, окупацію Криму та Будапештський меморандум, згідно з яким країни-підписанти – Великобританія, Росія і США – зобов'язалися бути гарантами незалежності, суверенітету і кордонів України, а також утримуватися від застосування проти України будь-якої зброї і обіцяли не чинити на Київ економічного тиску. В обмін Україна відмовилася від свого ядерного статусу.

У зверненні згадано, що від початку війни на Донбасі загинуло понад 13 тис. людей, поранення дістало – від 29,5 до 33,5 тис.

"У засобах масової інформації Російської Федерації продовжує поширюватися антиукраїнська пропаганда і постійно лунають заклики до знищення української державності. Станом на сьогодні спостерігається погіршення безпекової ситуації на сході України шляхом нарощування військової присутності Росії біля кордонів України і в окупованому українському Криму, а також провокації Росії на окупованій частині сходу України", – ідеться в документі, поданому в Раду 15 квітня.

Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої у 2015 році, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.

7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення до Конституції положення щодо стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі та в Організації Північноатлантичного договору. Закон набув чинності 21 лютого.

У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство у Альянсі, у 2020-му Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначили, що Альянс підтримує входження України до НАТО.

Президент США Джо Байден зауважував, що російська агресія не стане перешкодою для вступу України в НАТО. Водночас на запитання, чи отримає Україна план дій для членства у НАТО, він сказав, що "це ще треба побачити" і спочатку Україна має викорінити корупцію.