Разумков назвав вимоги Вітренка про виплату премії в розмірі $4 млн "не зовсім коректними" в умовах пандемії COVID-19
Вимоги колишнього виконавчого директора НАК "Нафтогаз України" Юрія Вітренка про виплату премії в розмірі $4 млн до держави в умовах пандемії не зовсім коректні з морально-етичного погляду. Таку думку висловив в інтерв'ю виданню "Фокус" 15 січня спікер Верховної Ради України Дмитро Разумков.
"Коли ти працюєш у бізнесі, то можеш заробляти скільки завгодно і скільки дозволено законом. Але якщо ти працюєш на державу, то, м'яко кажучи, не зовсім коректно з морально-етичного погляду вимагати у держави ці кошти в умовах пандемії. Я зараз висловлюю свою позицію, і, думаю, Вітренко її зрозумів, хоча, можливо, і не згоден із нею. Але це моя позиція, і я буду її дотримуватися", – сказав глава парламенту.
Разумков прокоментував інформацію "Економічної правди" про те, що ці гроші Вітренко отримає у вигляді держоблігацій із терміном погашення за кілька років протягом п'яти років. За інформацією співрозмовників видання у "Слузі народу", це було зроблено для усунення конфлікту інтересів перед імовірним призначенням на керівну посаду в уряді.
"Що означає "в борг"? Це гроші, які вам дала держава, ви на них купили облігації внутрішньої державної позики, а за чотири роки вам повернули ці гроші разом із відсотками. Зараз у країні важка економічна ситуація. Ми шукаємо гроші для вчителів, медиків та інших категорій населення, які потребують нашої підтримки, тому мають бути певні внутрішні обмеження щодо того, що ми можемо робити, а чого не маємо", – пояснив спікер Ради.
Вітренко співпрацював із "Нафтогазом" із 2002 року. Він був радником керівників компанії, у 2004–2005 роках працював начальником одного з відділів НАК. У 2014 році повернувся в "Нафтогаз", був директором із розвитку бізнесу, із 2018-го працював виконавчим директором. Брав участь у Стокгольмському арбітражі, який задовольнив вимоги України в суперечках із "Газпромом" про закупівлю та транзит російського газу. Він завершив роботу в компанії в липні 2020-го.
У 2018 році він отримав приблизно $6 млн премії за Стокгольмський арбітраж. 11 лютого Вітренко заявляв, що звернувся до керівництва "Нафтогазу" стосовно порушення компанією трудового договору та невиплати йому решти премії за перемогу над "Газпромом". У лютому він розповів, що подав щодо цього позов до суду.
15 грудня Вітренко проходив співбесіду з президентом Володимиром Зеленським та депутатами від "Слуги народу". 17 грудня комітет Верховної Ради з питань енергетики і комунальних послуг не підтримав його призначення на посаду першого віцепрем'єр-міністра – міністра енергетики України. Того самого дня Рада відмовилася підтримати кандидатуру Вітренка. "За" проголосувало 186 народних депутатів за мінімально необхідних 226. Парламент планує повернутися до цього питання в січні, розповів голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.
16 грудня головний редактор "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов із посиланням на джерела в "Ощадбанку" і "Нафтогазі" заявив, що "Нафтогаз" переказав на рахунок Вітренка 170 млн грн премії за перемогу у Стокгольмському арбітражі над російським "Газпромом". Журналіст назвав те, що відбувається, "хабарем за лояльність" та охарактеризував як корупційний злочин, пов'язаний із можливим призначенням Вітренка першим віцепрем'єр-міністром. Вітренко спростовував отримання грошей.