Реєстр зброї в Україні запрацює в жовтні – МВС
Про це в інтерв'ю "Укрінформу", яке вийшло 17 вересня, заявив заступник глави МВС Ігор Бондаренко.
Він зазначив, що поки що в Україні питання, пов'язані з обігом зброї, регламентовано підзаконними актами.
"Саме тому необхідне прийняття цього закону – для забезпечення комплексного врегулювання всіх проблемних питань, пов’язаних з обігом зброї у країні, зокрема визначення правового режиму власності на зброю й закріплення прав та обов'язків громадян і юридичних осіб щодо виробництва, набуття, володіння, розпорядження та використання зброї і боєприпасів. І вирішити ці питання необхідно у найкоротші строки, враховуючи збройну агресію Росії", – сказав Бондаренко.
Наразі реєстр зброї, за словами заступника міністра, у дослідній експлуатації – тестують процедури і процеси, автоматизовані системою. Під час запускання реєстру в промислову експлуатацію міністерству треба буде отримати сертифікат від Держспецзв'язку про захищеність системи від несанкціонованого доступу.
Бондаренко ствердно відповів на запитання, чи може реєстр запрацювати до кінця жовтня і чи зможуть українці вносити туди свої дані.
"Вони [українці] зможуть бачити у ньому інформацію про себе, розуміти актуальність строків щодо документів, отримувати нові сервіси тощо, – сказав він. – У цьому реєстрі зберігатиметься інформація про логічний зв'язок громадянина і зброї".
За словами чиновника, система дає змогу "в будь-який момент часу розуміти, де і яка зброя знаходиться, хто за неї відповідає".
"Алгоритм із реєстрації зброї схожий із процесом реєстрації транспортного засобу та отримання водійського посвідчення", – додав він.
Контекст:
Питання легалізації обігу зброї в Україні обговорюють останні кілька років. 2019 року президент України Володимир Зеленський називав такий крок передчасним, у березні 2021-го Верховна Рада відхилила два законопроєкти про обіг зброї.
У червні – липні 2021 року до Ради внесли ще два законопроєкти, які передбачають право на володіння цивільною вогнепальною зброєю – №5708 (ухвалено в першому читанні 23 лютого) і №5708-1 (знято з розгляду).
У травні 2022-го, на третій місяць повномасштабного вторгнення РФ в Україну, Зеленський сказав, що на руках в українців мільйони одиниць зброї, її обіг – питання діалогу і дискусій.
Цього самого місяця Міністерство цифрової трансформації спільно з МВС України у застосунку "Дія" запустили опитування про обіг вогнепальної зброї серед цивільного населення, результати опитування засвідчили: майже 59% респондентів – за дозвіл на носіння зброї для особистого захисту.
Міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський обіцяв, що реєстр зброї почне працювати в Україні навесні 2022 року. Він називав це питання пріоритетним для себе.
"Якщо ми говоримо про обіг зброї, це політична обіцянка партії "Слуга народу", з якою вона йшла на вибори. Ми повинні ухвалити закон про обіг зброї. Без права на носіння короткостволу – це принципова позиція", – говорив міністр у жовтні 2021 року.
На підтримку легалізації обігу зброї висловлювався і міністр оборони України Олексій Резніков. "Україні необхідна не лише лібералізація, а й легалізація обігу зброї. Упорядкування. Формування культури безпечного та відповідального ставлення до зброї", – наголосив Резніков.