Рішення наглядової ради про припинення реформування "Укрзалізниці" порушує зобов'язання України перед ЄС – Золотарьов

Андрій Золотарьов: Наглядова рада зупиняє схвалені нею ж рішення компанії про реструктуризацію, нову тарифну політику, а також про інвестиції в капіталізацію
Фото: unn.com.ua
Наведення елементарного ладу в "господарстві" "Укрзалізниці" не відповідає інтересам деяких олігархів, вважає політолог, керівник аналітичного центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов.

Україна взяла зобов'язання до 2022 року адаптувати умови роботи "Укрзалізниці" до вимог Євросоюзу, імплементувати в законодавство цілу низку директив ЄС у сфері залізничних перевезень, але, щойно останніми місяцями реформування перейшло у практичну площину, наглядова рада "Укрзалізниці" раптово зупинила реформу. Про це у своїй колонці на Site.ua пише 3 лютого політолог, керівник аналітичного центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов.

"Це випливає з документа, рішення НР, яке днями злили в мережу. Рішення резонансне і скандальне за своєю суттю, оскільки все може обернутися не тільки економічними, а й вельми серйозними репутаційними втратами для держави... Унаслідок такого рішення наглядова рада зупиняє схвалені нею ж рішення компанії про реструктуризацію, нову тарифну політику, а також про інвестиції в капіталізацію (оновлення локомотивів і вагонів)", – зазначає експерт.

Необхідність реформування "Укрзалізниці" було закріплено в указі президента Володимира Зеленського, а також розписано у плані заходів уряду, нагадав політолог.

Наприкінці 2020 року нова команда "Укрзалізниці" розпочала реалізацію плану виведення із кризи та реформування, і було встановлено мету повернути компанії 40% ринку вантажних залізничних перевезень, розпочали поділ на окремі вертикалі в компанії, спеціалізовані на інфраструктурі та вантажоперевезеннях, зазначив Золотарьов. Він нагадав, що було створено такі структури: філія вантажних перевезень "УЗ Карго" і оператор інфраструктури "УЗ Інфра", за результати роботи "УЗ Карго" відповідає комерційний директор Іраклі Езугбая, який у 2000-х керував залізницею у Грузії. Окрім того, ухвалили рішення про інвестування 7 млрд грн в оновлення парку вантажних вагонів і запланували значне збільшення капітальних інвестицій.

"Ці кроки затвердила наглядова рада "Укрзалізниці" в листопаді 2020 року. Міністр інфраструктури [Владислав] Криклій активно рекламував цю реформу, заявивши, що вона відповідає директивам ЄС", – написав експерт.

За оцінками Золотарьова, позитивні зрушення вже почалися: зростає обіг вагонів, повертаються клієнти, компанія знизила тарифи для бізнесу в розпал економічної кризи, запустила логічні бізнес-процеси, де логіст виходить безпосередньо до замовника, виключаючи можливість паразитувати на неповороткості такої великої структури, як "Укрзалізниця".

"Наведення елементарного ладу в "господарстві" "Укрзалізниці", м'яко кажучи, не відповідає інтересам деяких олігархів... У грудні почалися інформаційні атаки на реформи "Укрзалізниці"... Нардепи із групи "Довіра", що має репутацію лобістів олігархічного кооперативу, наприкінці 2020 року звернулися до Кабміну, мовляв, зниження цін і тарифів – це погано, водночас жодних економічних розрахунків не дали, а те, що це антикризовий захід підтримки економіки, залишили за межами свого послання", – пише експерт.

За його інформацією, на підставі цього звернення наприкінці січня наглядова рада "Укрзалізниці" вирішила зупинити реформу, ініційовану урядом і схвалену раніше ним же. А як причину знайшли "бюрократичний аргумент" про те, що "Укрзалізниця" в неналежний спосіб відповіла на лист-запитання Мінінфраструктури, надісланий у компанію за фактом звернення депутатів із "Довіри".

Золотарьов зазначає, що "цю інформацію в мережу" злив "ексдиректор із розвитку бізнесу "Укрзалізниці" Андрій Рязанцев, звільнений у травні 2020 року.

"Щоправда, результати роботи цього менеджера складно назвати розвитком – частка компанії на ринку вантажних перевезень впала до 19%, а парк вагонів із 2018 року обвалився майже на 11 тис. вагонів", – написав політолог.

За його інформацією, у рішенні наглядової ради скасовують новий порядок, яким у межах боротьби з корупцією посилили контроль за закупівлями "Укрзалізниці".

"Мотивація: "щоб запобігти потенційно надмірному залученню чинного Офісу з безпеки "Укрзалізниці" до процесів, пов'язаних із закупівлями..." По суті, відмова від контролю і боротьби з корупцією в компанії", – переконаний Золотарьов.