"РНБО їб...нуло санкціями", "Здається, Байден пояснив Зеленському, чому ми не в НАТО". Соцмережі відреагували на блокування каналів "пулу Медведчука"
Президент України Володимир Зеленський увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони про застосування санкцій проти нардепа від "Опозиційної платформи – За життя" Тараса Козака та телеканалів "112 Україна", ZIK, NewsOne, які йому належать. Одразу після цього канали почали блокувати, що бурхливо обговорюють у соцмережах.
Увечері 2 лютого президент України Володимир Зеленський увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони про застосування санкцій проти нардепа від "Опозиційної платформи – За життя" Тараса Козака та телеканалів "112 Україна", ZIK, NewsOne, які йому належать. Канали позбавили ліцензії, їм наказано припинити мовлення, усю легальну діяльність медіакомпаній припинено строком на п'ять років.
Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк зазначив, що йдеться про канали з так званого пулу голови політради ОПЗЖ, нардепа Віктора Медведчука. Їх "досить активно й часто відкрито використовують як інструменти чужої іноземної пропаганди в Україні", підкреслив Подоляк.
Провайдери одразу ж почали блокувати телеканали, а ті зробили спільну заяву про "політичну розправу" і пообіцяли боротися "за своє право вести мовлення для українців".
Екснардеп Сергій Лещенко пов'язав рішення про накладення санкцій із розмовою держсекретаря США Ентоні Блінкена з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою, яка відбулася напередодні.
Видання "ГОРДОН" наводить добірку реакцій користувачів соціальних мереж на цю подію.
"Здається, [президент США Джо] Байден пояснив Зеленському, чому ми не в НАТО", – жартує політолог Віктор Таран.
Схоже враження склалося і в журналіста Дениса Бігуса.
"Закрити телесмітники Медведчука – це дійсно найкраще рішення влади за останній час, але побачимо, як воно буде втілюватися в життя. Хочеться вірити у перемогу над путінськими посіпаками хоч тут", – зазначив колишній політв'язень, кінорежисер Олег Сенцов.
Рішення Зеленського вітав український бізнесмен Михайло Бродський.
Колишній завідувач відділу Головного департаменту інформаційної політики Адміністрації Президента України Володимир Горковенко теж готовий аплодувати стоячи, але поки "висловлює стриманий оптимізм".
Рішення Зеленського оцінила нардепка від опозиційної фракції "Європейська солідарність" Ірина Геращенко.
Журналіст і блогер, співзасновник Українського інституту майбутнього Юрій Романенко зазначив, що час для санкцій вибрали вдало.
"Зеленський почав наступ на Медведчука. За [п'ятого президента України Петра] Порошенка такої фігні не було. [...] До речі, у цьому контексті удар по китайцях у справі "Мотор Січі" означає, що Зеленський вирішив піти на таке зближення з американцями, на яке навіть не наважився Порошенко. До речі, порохоботи можуть радіти, правда, робити це доведеться обережно, адже те, що просили зробити Порошенка всі патріоти, раптом зробив Зеленський", – пише він.
Про опір каналів розмірковує і шеф-редакторка LB.ua Соня Кошкіна.
"Гідра почне чинити опір, звичайно. Волати про "свободу слова", до якої вони стосунку не мають. Від слова "зовсім". Пропагандисти хрінові. Плюс вмикаються різноманітні політичні важелі. Упоратися з якими буде складніше. Але якщо вже замахнувся – бий. На благо здорової країни. І рейтингу, чого вже там", – зазначила вона.
Голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко припускає, що санкції оскаржуватимуть у судах.
"Зазначу одну цікаву деталь: деякі поінформовані джерела кажуть, що це рішення РНБО не підписав голова ВРУ Дмитро Разумков. Намагається і тут пропетляти. Я прихильник центристської позиції. Але тут треба визначатися. У проросійському таборі він не стане своїм, тим паче жодних шансів на лідерську позицію. У будь-якому випадку доведеться доводити свою позицію", – вважає Фесенко.
Блогер Олексій Голобуцький звернув увагу на аудиторію заблокованих каналів у YouTube (на скріні, який він навів, канал ZIK дивилося понад 2 тис. осіб).
"Вражаюча популярність", – пожартував він і закликав блокувати також YouTube-канали ЗМІ, які потрапили під санкції.
Нардеп Олександр Дубінський, який перебуває під санкціями США і якого 2 лютого офіційно виключили із фракції більшості "Слуга народу", спочатку назвав маячнею блокування телеканалів, а пізніше порівняв ці ЗМІ з "Титаніком".
Перша заступниця головного редактора "Страны" Світлана Крюкова незадоволена рішенням президента, вважає це "спробою загнобити свободу слова". Вона загрожує владі "пшиком і крахом" у разі, якщо "виявиться, що указ не спрацює і канали знову ввімкнуть".
Прессекретарка президента Юлія Мендель заперечила: нічого спільного з наступом на свободу слова санкції не мають.
"Ці медіа стали одним з інструментів війни проти України, тому заблоковані з метою захисту національної безпеки", – підкреслила вона. Рішення, за словами Мендель, розроблено в законодавчому полі України.