Росія навмисно затягує справи у Європейському суді у справах людини – ексуповноважений України в ЄСПЛ

Кульчицький зазначив, що міжнародні суди це "гра у довгу"
Фото: Nazar Kulchytskyy / Facebook
На фінальні рішення Європейського суду із прав людини (ЄСПЛ) щодо українсько-російських спорів не варто чекати швидко, оскільки Росія навмисне "гальмує" судові процеси, в яких її позиції є уразливими. Про це сказав "РБК-Україна" колишній урядовий уповноважений України у справах ЄСПЛ, адвокат Назар Кульчицький.

"Я впевнений, що це не Європейський суд із прав людини їх [справи] затягує, а РФ постійно просить зрушити терміни нібито для подачі додаткової інформації, документів тощо. Росія робить все можливе для затягування – це факт", – сказав він.

Водночас юрист визнав, що і ЄСПЛ, зі свого боку, міждержавні справи розглядає дуже довго. Це, за його словами, пов'язано зі складністю, обсягом цих справ та великою кількістю епізодів.

Він навів як приклад скаргу Грузії проти Росії щодо подій серпня 2008 року, яку суд розглядав 12 років і ухвалив рішення лише у січні 2021 року. Справу "Кіпр проти Туреччини" європейські судді розглядали 20 років і зрештою зобов'язали турецький уряд виплатити грекам-кіпріотам приблизно €90 млн за порушення їхніх прав.

Він зазначив, що у разі успішного вирішення українських справ ЄСПЛ також зобов'яже російський уряд виплатити сатисфакцію постраждалим на Донбасі та у Криму, але в таких спорах важливий, насамперед, не матеріальний аспект.

"Це не лише про компенсації постраждалим. Насправді рішення ЄСПЛ покладає на державу обов'язок також відновити порушений порядок речей і вжити заходів, щоб не допустити аналогічні порушення у майбутньому", – пояснив Кульчицький.

Він наголосив, що міжнародні суди – це "гра у довгу", але вони допомагають продовжувати тиск на агресора та готують "юридичну основу" на майбутнє.

Контекст:

Україна подала проти Росії до ЄСПЛ низку позовів (із них один, пов'язаний з катастрофою MH17, разом із Нідерландами). Вони стосуються війни на Донбасі, анексії Криму та інциденту з українськими суднами у Керченській протоці у 2018 році. Ще кілька скарг проти Росії подавала Грузія.

Більшість із них поки що не дійшли до стадії розгляду по суті.

22 липня 2021 року Росія вперше звернулася до Європейського суду з прав людини з міждержавною скаргою на іншу державу – Україну. Скарга стосується "загибелі мирного населення, незаконного позбавлення волі та жорстокого поводження з людьми" під час подій на Майдані у Києві та у Будинку профспілок в Одесі у 2014 році, а також під час антитерористичної операції на Донбасі.

Також Росія звинувачує Україну в аварії літака рейсу MH17 "Малайзійських авіаліній", "практиці придушення свободи слова", "дискримінації російськомовного населення", блокуванні подання прісної води у Крим Північно-Кримським каналом та інших, з погляду  Росії, порушеннях.