ЄСПЛ визнав, що Саакашвілі загрожує ризик заподіяння незворотньої шкоди
Грузія має проінформувати ЄСПЛ "про поточний стан здоров'я заявника, гарантувати його безпеку у в'язниці та надати йому відповідну медичну допомогу в період відновлення після голодування".
ЄСПЛ закликав Саакашвілі припинити голодування, а владу Грузії – скласти план щодо його відновлення.
Це рішення є забезпечувальним заходом, який ЄСПЛ призначає державам – учасницям Європейської конвенції з прав людини у виняткових випадках, коли вважає, що заявникам загрожує ризик заподіяння незворотньої шкоди, ідеться в релізі.
Справу Саакашвілі суд визначив як пріоритетну.
Контекст:
У 2004–2013 роках Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії два строки поспіль. Незабаром після того, як покинув пост президента, він виїхав із країни.
У 2015–2016 роках Саакашвілі очолював Одеську облдержадміністрацію. Він набув українського громадянства у травні 2015 року, а в липні 2017-го втратив його. У травні 2019 року президент України Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство. Із червня 2020 року Саакашвілі перебуває на посаді голови Виконавчого комітету реформ України.
У Грузії Саакашвілі засудили до трьох років позбавлення волі за помилування колишніх співробітників МВС, засуджених за вбивство співробітника "Об'єднаного банку Грузії" Сандро Гіргвліані. Ще шість років він дістав у справі про побиття політика Валерія Гелашвілі. Стосовно Саакашвілі у Грузії розслідують ще кілька справ, зокрема про розгін акції протесту в листопаді 2007 року.
У вересні 2021 року Саакашвілі розповів про намір приїхати до Грузії 2 жовтня, у день місцевих виборів. Уранці 1 жовтня політик повідомив про повернення до країни. Того самого дня Саакашвілі затримали й заарештували. Він оголосив голодування, яке триває 47-й день.
11 листопада Спеціальна пенітенціарна служба Грузії оприлюднила відеокадри привезення Саакашвілі до тюремної лікарні Тбілісі. На кадрах видно, що Саакашвілі чинить опір, його силою тягне кілька охоронців. Відеозапис свідчить про факт тортур та жорстокого поводження з експрезидентом Грузії, заявила українська омбудсменка Людмила Денісова.
Саакашвілі того самого дня, реагуючи на заклик ЄСПЛ, про який стало відомо 11 листопада, заявив, що готовий припинити голодування, якщо його переведуть до цивільної багатопрофільної лікарні.