Росія не хоче розпочинати переговори щодо продовження транзиту газу через територію України – "Нафтогаз"

Україна обговорює продовження транзиту газу після 2024 року зі США та Німеччиною, зазначив Вітренко
Фото: Нафтогаз / Facebook
РФ не хоче розпочинати переговори з Україною щодо нового контракту про транзит газу після 2024 року. Про це 29 листопада у коментарі Reuters повідомив голова правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко.

За його словами, з Росією "немає нічого, навіть натяку, офіційних чи неофіційних переговорів".

Вітренко розповів, що Україна обговорює продовження транзиту газу після 2024 року зі США та Німеччиною, проте РФ не хоче розпочинати переговори.

На думку Вітренка, якщо контракт між "Нафтогазом" і російським "Газпромом" не буде продовжено, то використання газопроводів "Північний потік – 1" та "Північний потік – 2", які йдуть безпосередньо до ФРН, посилить контроль РФ над постачанням газу до Європи.

Це зробить Євросоюз вразливішим для політично мотивованих перебоїв у постачанні та стрибках ціни на газ, резюмував голова НАК.

Президент Володимир Зеленський говорив 26 листопада, що крім продовження контракту, Україна готова збільшити транзит газу з РФ, але Росія на це не погодилася.

22 жовтня 2021 року агентство Bloomberg писало, що Зеленський запропонував Росії знижку в розмірі 50% на транзит газу до Європи, щоб полегшити газову кризу в регіоні.

Контекст:

30 грудня 2019 року "Нафтогаз" і російський "Газпром" підписали новий контракт на транзит газу строком на п'ять років. Згідно з ним, мінімально гарантоване прокачування газу через територію України 2020 року мало становити 65 млрд м&³3; і по 40 млрд м&³3; у наступні чотири роки. Договір укладено за умови "качай або плати", тобто, якщо навіть "Газпром" транспортує менше газу, він все одно має оплачувати прописаний у контракті обсяг.

Офіційно сторони не розкривали транзитного тарифу. За даними РБК, вартість прокачування російського газу через ГТС України становить $31,72 за 1 тис. м&³3; з урахуванням усіх податків і зборів. 22 жовтня 2021 року агентство Bloomberg написало, що президент України Володимир Зеленський запропонував Росії знижку в розмірі 50% на транзит газу до Європи, щоб полегшити газову кризу в регіоні.

2020 року через територію України до Євросоюзу було транспортовано 55,8 млрд м&³3; російського газу – найнижчий показник за сім років.

"Газпром" поступово скорочує транзит газу через Україну. З 1 листопада 2021 року російський монополіст скоротив обсяги транзиту газу через Україну до 57 млн м&³3; на добу, це вдвічі менше за транзитні потужності, які оплачує російська компанія.

11 листопада генеральний директор компанії "Оператор газотранспортної системи України" Сергій Макогон заявив, що Україна готова транзитувати до 250 млн м&³3; газу на добу, що у два з половиною рази перевищує наявний транзит.

12 листопада голова правління "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що компанія 2021 року перевиконає зобов'язання щодо транзиту газу через Україну.

Україна хоче продовжити контракт на транзит російського газу на 15 років, говорив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

Німеччина та США 21 липня повідомили, що уклали угоду щодо газопроводу "Північний потік – 2", який має з'єднати РФ і ФРН дном Балтійського моря в обхід України. Німеччина обіцяла, що застосує національні санкції проти Росії і закличе до ефективних заходів ЄС, якщо РФ й надалі використовуватиме газ як інструмент тиску на інші країни або "здійснить подальші агресивні дії проти України". Згідно з договором, транзит газу через Україну після введення в дію трубопроводу має бути продовжено на 10 років (чинний контракт на транзит завершується 2024 року).