Російський проєкт про перемир'я на Донбасі може бути основою для підсумкового документа – Кравчук
Тристороння контактна група з урегулювання конфлікту на Донбасі ще може встигнути домовитися про "великоднє" перемир'я на сході України. Таку думку перший президент України, голова української делегації у ТКГ Леонід Кравчук висловив 29 квітня в ефірі каналу "Україна 24".
"Учора це питання обговорювалося майже три з половиною години, а то й більше. Я можу зробити висновок, що в цілому була підтримана пропозиція не тільки про припинення вогню у зв'язку з пасхальними святами, але й у цілому досягнення всеосяжної тиші, зупинка вогню на всій лінії зіткнення. І друге, що важливо було, – детально обговорено питання про вдосконалення координаційного механізму впливу на порушення режиму тиші, і першим документом, який ми вчора обговорювали, була пропозиція російської сторони", – сказав Кравчук.
Він зазначив, що документ, запропонований РФ, не вдалося прийняти "навіть не тому, що зміст був недосконалий, а тому, що не були точно визначені суб'єкти цього процесу і суб'єкти виконання пропозицій".
За словами Кравчука, саме цей документ може стати основою для підсумкової угоди.
"Я думаю, що ми досягли серйозного просування вперед, залишилися деталі, ми були буквально на порозі прийняття, але не змогли. Я сьогодні послав пані [спецпредставниці ОБСЄ в Україні] Гайді Ґрау проєкт доповнень до російського проєкту, ми вважаємо, що російський проєкт може бути взятий за основу, і з проханням розглянути його. Ще є час, і, дай бог, приймемо рішення", – додав Кравчук.
ТКГ не вдалося погодити тексту документа про введення "великоднього перемир'я", однак вона підтвердила необхідність продовжувати консультації щодо погодження документа.
Контекст:
Відразу після анексії Криму 2014 році Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. людей.
Перемовини про врегулювання конфлікту проводять у межах тристоронньої контактної групи (ТКГ, Україна – ОБСЄ – Росія) і "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).
22 липня 2020 року ТКГ погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.
На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил повідомляв, що супротивник веде снайперський вогонь. 1 квітня в Офісі президента України розповіли, що від початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню понад 570 разів. Цього року загинуло більш ніж 30 українських військових.
26 квітня президент України Володимир Зеленський заявив, що ТКГ майже домовилася про перемир'я на Великдень. Він висловив надію, що 28 квітня ТКГ "перезавантажить" режим припинення вогню на Донбасі.