Росспівробітництво назвало Шевченка "російсько-українським" поетом. У МЗС і РНБО відреагували
Російський центр науки і культури в Києві 9 березня у Facebook анонсував захід, присвячений пам'яті українського поета Тараса Шевченка.
Автори анонсу назвали Шевченка "російсько-українським" поетом. У коментарях до поста вони заявили, що "деякі дослідники" відносять творчість українця і до російської літератури, оскільки частина його творів написана російською.
На цей анонс звернув увагу заступник віцепрезидента Світового конгресу українців у Південній та Західній Європі Павло Садоха. Він опублікував у Facebook відкритий лист до президента України Володимира Зеленського й Ради національної безпеки та оборони, у якому закликав розглянути на засіданні РНБО питання заборони Росспівробітництва в Україні.
"Сама назва заходу дезінформує українську і світову спільноту про те, що український поет, національний герой і символ України, Тарас Григорович Шевченко був "російсько-українським поетом". Але більше насторожує й турбує те, що на сьомому році війни, у Києві абсолютно відкрито функціонує представництво російської пропагандистської агенції "Росспівробітництво". Це при тому, що в Росії закриті всі українські центри, переслідуються українські громадські діячі та Світовий конгрес українців визнаний як небажана в РФ організація", – підкреслив Садоха 10 березня.
У коментарі "Радіо Свобода" 29 березня Міністерство закордонних справ України підкреслило, що заяви Росспівробітництва – маніпуляція.
"У зв'язку з маніпулятивними і зухвалими зазіханнями країни-агресора на історико-культурну та філософську спадщину Тараса Шевченка наголошуємо, що національна самоідентифікація Кобзаря – непримиренного борця за національне і духовне відродження України, визволення нашої Батьківщини з-під гніту Росії – не може викликати жодних сумнівів. МЗС заперечує будь-які російські наративи про Тараса Шевченка", – ідеться в повідомленні.
У МЗС додали, що Російський центр науки і культури в Києві – єдина держустанова РФ в Україні із функціями культурного представництва. У Москві функціонує Національний культурний центр України,
У РНБО повідомили журналістам, що розглянуть питання про припинення Російським центром науки і культури роботи в Києві, якщо надійде відповідне подання від президента України або іншого суб'єкта законодавчої ініціативи.
Федеральне агентство у справах Співдружності незалежних держав, співвітчизників, які живуть за кордоном, і з міжнародної гуманітарної співпраці (Росспівробітництво) створили у вересні 2008 року. Представництва відкрили у 80 країнах, ідеться на сайті агентства.
2016 року Європейський парламент визнав Росспівробітництво пропагандистською організацією.
Ексрозвідник КДБ СРСР, однокурсник президента Росії Володимира Путіна по інституту КДБ Юрій Швець, який живе у США, розповідав у інтерв'ю виданню "ГОРДОН", що Російські центри науки і культури – "це дах або прикриття ФСБ".
"Організація займається створенням і управлінням п'ятої колони в іноземних державах", – підкреслював він.
Тарас Шевченко народився 25 лютого (9 березня) 1814 року в селі Моринці Звенигородського повіту Київської губернії (нині Черкаська область). Помер 26 лютого (10 березня) 1861 року в Санкт-Петербурзі. Поховано Шевченка в Україні (на Чернечій горі в Каневі). Він український поет і прозаїк, художник, філософ. Першу збірку поезії Шевченка "Кобзар" видали 1840 року.