Розслідувачі заявили, що Порошенко через офшори купував твори мистецтва і дорогі меблі. Він заперечує
За даними розслідувачів, ці компанії мали рахунки в австрійському Raiffeisen Bank International, а їхнім власником було вказано ділового партнера Порошенка Сергія Зайцева.
До того ж журналісти викрили зв'язок Порошенка зі ще 11 офшорними компаніями, які працюють через Raiffeisen. Більшість компаній було зареєстровано на Британських Віргінських островах і на Кіпрі.
Розслідувачі заявили, що в період із 2009-го до 2012 року подружжя Порошенків закупило через офшорну компанію Vernon Holdings, засновану на Британських Віргінських островах і бенефіціаром якої є Зайцев, фурнітуру на суму понад $100 тис. в Італії.
У травні 2012 року – за два місяці після призначення міністром торгівлі та економіки – Порошенко купив сюрреалістичну скульптуру довгоногого слона роботи Сальвадора Далі за $338,5 тис. на аукціоні Sotheby's у Нью-Йорку через офшорну компанію Linquist Ltd.
Згідно з документами, які отримав OCCRP, Порошенко мав довіреність цієї компанії. Пізніше компанія продала скульптуру одній з українських медіакомпаній Порошенка за $342 500.
У квітні 2013 року вже ексміністр Порошенко купив через компанію Vernon твори мистецтва на £4,8 млн (майже 185 млн грн). Серед цих робіт, переважно російських художників, була і картина Іллі Рєпіна "Козаки на Чорному морі".
OCCRP зазначають, що 2018 року Управління фінансового ринку Австрії (FMA) оштрафувало Raiffeisen Bank International на €2,75 млн за "неналежну перевірку особи бенефіціарного власника та несвоєчасне оновлення необхідних документів, даних та інформації, необхідних для розуміння структури власності та контролю щодо клієнтів із високим рівнем ризику в конкретних індивідуальних випадках".
Водночас у FMA не уточнюють, кого з клієнтів банку з високим рівнем ризику було ідентифіковано помилково. У грудні 2019 року Вищий адміністративний суд Австрії скасував штраф.
У партії "Європейська солідарність" у відповідь на розслідування заявили, що Порошенко не є бенефіціаром, не контролював і не контролює жоден з офшорів, які згадує OCCRP.
"Група юридичних радників Петра Порошенка з питань захисту репутації від поширення фейковий новин та упереджених розслідувань давно надала їм розлогі (на 12 сторінках) відповіді на 13 запитань. Група попереджала про можливість судового позову з огляду на те, що OCCRP не вперше поширює розслідування, де бурхливі фантазії автора видаються за доведені факти", – ідеться в заяві, наданій "Українській правді".
У команді Порошенка також зазначили, що скульптури і картини, згадані в матеріалі, було придбано коштом, із якого сплачено податки; їх легально ввезено в Україну з усіма митними платежами і Порошенко вказав їх у деклараціях.
Контекст:
Це не перший скандал за участю Порошенка, пов'язаний із творами мистецтва. У травні минулого року експрезидента викликали на допит у ДБР як свідка у справі про незаконне переміщення через державний кордон 43 картин. Картини якраз були на виставці в Музеї Івана Гончара в Києві.
Співробітники ДБР виламали вхідні двері музею і вилучили митні декларації до картин, які теж були частиною виставки, після чого повторно викликали Порошенка на допит у цій справі.
29 травня суд заарештував колекцію картин політика, але в липні Київський апеляційний суд скасував арешт 42 картин та однієї літографії. У серпні їх заарештували повторно.