СБУ офіційно повідомила про підозру Фірташа і його менеджерів у розтраті й відмиванні держкоштів

СБУ: 2021 року незаконна діяльність газових компаній Фірташа завдала державі збитків на понад 4,2 млрд грн
Фото: РГК / Facebook
Служба безпеки України 15 травня підтвердила повідомлення підозри бізнесмену Дмитрові Фірташу і топменеджменту його компаній. Про те, що їх підозрюють у привласненні державного газу на мільярди гривень, виданню "ГОРДОН" раніше повідомили джерела у правоохоронних органах.

За даними СБУ, у справі, крім Фірташа, фігурують фірми "Йе Енергія" та "Регіональна газова компанія" (РГК). Остання фактично управляє 20 міськими й обласними газовими компаніями, що становить 70% усіх газорозподільних мереж України.

За даними судово-економічної експертизи, лише протягом 2021 року незаконна діяльність фігурантів завдала державі збитків на понад 4,2 млрд грн. Водночас суму збитків за 20162022 роки можна оцінювати в більше ніж 18 млрд грн.

Слідство стверджує, що посадовці "облгазів Фірташа" розкрадали понад 70% коштів, передбачених на закупівлю блакитного палива. Фактично йдеться про привласнення грошей, які населення платило за комунальні послуги, наголошують правоохоронці.

"Схема полягала в тому, що облгази, підконтрольні Фірташу, "купували" паливо в підконтрольної йому ж компанії. Але в реальності отримували не більше ніж 30% від проплаченого обсягу газу. Дефіцит, який утворювався через цю махінацію, покривали за рахунок блакитного палива, що знаходилося в державній власності – облгази просто відбирали "недоотримане" паливо з газотранспортної системи України", – ідеться в повідомленні.

Водночас державі за це майже не платили, посилаючись на брак коштів. За інформацією слідчих, компанії Фірташа сплатили державному оператору української ГТС у середньому 30% від загальної вартості відібраного газу. Одержані в такий спосіб доходи фігуранти виводили "в тінь" через мережу підконтрольних комерційних структур.

Графіка: ssu.gov.ua

В офісах і вдома у підозрюваних силовики провели обшуки. На підставі зібраних доказів Фірташа, двох керівників ТОВ "РГК", керівника ТОВ "Йе Енергія" та п'ятьох керівників облгазів повідомили про підозру за ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191 і ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 209 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним через зловживання службовим становищем, вчинені в особливо великих розмірах організованою групою, легалізація (відмивання) майна, одержаного у злочинний спосіб).

П'ятьом із фігурантів підозру повідомили заочно, оскільки вони переховуються від правосуддя за кордоном. Наразі вирішують питання про оголошення їх у міжнародний розшук, зазначили в СБУ.

Контекст:

Фірташ із 2014 року перебуває у Відні (Австрія), де його затримали на запит ФБР США. У Штатах бізнесмена підозрюють у підкупі індійської влади для отримання ліцензії на розроблення родовищ титану.

25 червня 2019 року Верховний суд Австрії дозволив екстрадицію українського бізнесмена до США. 16 липня  Клеменс Яблонер, який тоді був міністром юстиції Австрії, погодив видавання Фірташа американській владі. Його захист подавав апеляцію з проханням поновити розгляд справи. У березні 2022 року Земельний суд Відня у кримінальних справах відмовив Фірташу в задоволенні скарги. За даними видання Kurier, адвокати оскаржили це рішення.

8 вересня 2022-го БЕБ звинуватило "бізнесмена зі списку найбагатших українців" у несплаті податків. Його імені БЕБ не вказувало, але, найімовірніше, ішлося саме про Фірташа.

17 березня 2023 року СБУ провела обшуки в 16 облгазах Фірташа за підозрою в розтраті. У компанії обвинувачення заперечували.