СБУ перевірить причетність Порошенка та Гонтаревої до справи про незаконне постачання вугілля з ОРДЛО, у якій фігурує Медведчук
"Щодо Петра Олексійовича і пані Гонтаревої – складне питання. Станом на сьогодні ми не розголошуємо в інтересах слідства інших фігурантів. Разом із тим, з огляду на те, що ми побачили, іншого варіанта, ніж відпрацьовувати версію щодо причетності пана Порошенка і пані Гонтаревої до цього процесу, просто немає. Якщо відповідні докази будуть зібрані, ми вийдемо до вас на ще один брифінг і повідомимо про це суспільство", – сказав він.
Порошенко був президентом України у 2014–2019 роках. Гонтарева обіймала пост голови Нацбанку у 2014–2018 роках.
Контекст:
8 жовтня нардепа від "Опозиційної платформи – За життя" Віктора Медведчука повідомили про підозру в державній зраді й пособництві тероризму (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111 і ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 258-3 Кримінального кодексу). Кримінальне провадження стосується незаконного постачання вугілля з тимчасово окупованих територій Донецької і Луганської областей на підконтрольну уряду територію України.
За даними слідства, за час існування схеми терористів "ДНР" і "ЛНР" профінансували на понад 200 млн грн. Генпрокурорка Ірина Венедіктова повідомляла, що у справі, крім Медведчука, фігурує ексрадник міністра енергетики Сергій Кузяра, а також "вищі посадові особи країни, Нацбанку тощо, керівники проросійських терористів на окупованих територіях, представники влади РФ".
Медведчуку та його колезі по фракції Тарасу Козаку також 11 травня було оголошено підозру за ст. 111 (державна зрада) і за ст. 438 (порушення законів і звичаїв війни) Кримінального кодексу України. Як уточнила Венедіктова, підозра за ст. 438 стосується розкрадання національних ресурсів на тимчасово окупованій території Криму. У справі три епізоди, перший із них стосується допомоги Росії в отриманні нафтогазового родовища в анексованому Криму, другий – передання спецслужбам РФ таємних відомостей про українські війська, третій – участі фігурантів у розробленні проєкту "Луч", за допомогою якого планували вербувати українських мігрантів у РФ.
13 травня Печерський райсуд Києва відправив Медведчука під цілодобовий домашній арешт до 9 липня, йому наділи електронний браслет. 9 липня домашній арешт продовжили до 7 вересня, 2 вересня продовжили знову – до 31 жовтня цього року. Козак перебуває в розшуку.
20 серпня Венедіктова повідомила, що слідство у справі Медведчука й Козака завершено. Матеріали справи відкрили стороні захисту, а коли вона з ними ознайомиться, їх передадуть до суду.