У справі, у якій оголосили нову підозру Медведчуку, фігурував радник ексміністра енергетики Кузяра – Венедіктова

Венедіктова повідомила про оголошення Медведчуку нової підозри
Фото: EPA
У справі про постачання вугілля з тимчасово окупованих територій, у якій 8 жовтня повідомили про підозру нардепа від "Опозиційної платформи За життя" Віктора Медведчука, фігурує бізнесмен Сергій Кузяра. Про це на брифінгу 8 жовтня розповіли голова Служби безпеки України Іван Баканов і генпрокурорка Ірина Венедіктова, передає кореспондент видання "ГОРДОН".

Медведчука сьогодні повідомили про підозру в держзраді й пособництві тероризму (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111 і ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 258-3 Кримінального кодексу). Баканов розповів, що, за версією слідства, за посередництва Медведчука у 2014-2015 роках сталася змова з високопосадовцями України.

"Вони, використовуючи повноваження Національного банку України, правоохоронної системи, створили штучні перешкоди для постачання вугілля з Південно-Африканської Республіки. Окремий епізод – правоохоронні органи навіть здійснювали кримінальне переслідування керівника держпідприємства, яке заключило угоди на постачання вугілля з ПАР. Контракти з ПАР розірвали. Як наслідок – країною прокотилася хвиля віялових відключень електроенергії", – сказав Баканов.

Посередником, за даними слідства, був Кузяра.

"За посередництва наближеної до Медведчука особи – а це бізнесмен Кузяра – підібрали на окупованій території два фактично не працюючі державні підприємства. Їхніми керівниками призначили представників "ДНР" і "ЛНР", відкрили банківські рахунки і уклали з ними договори на постачання вугілля. Саме цьому бізнесмену, який мав давні зв'язки у вугільній сфері й був особисто знайомий із керівництвом "ДНР" та "ЛНР" і керівниками вугільних підприємств на непідконтрольній території, була відведена роль перемовника з терористами", – заявила генпрокурорка.

За її словами, він підшукував вугільні підприємства, організовував "зелений" коридор із Донецька і Луганська на підконтрольну Києву територію для підписання документів, відкриття рахунків, реєстрації адрес тощо.

"Також він узгоджував процес завантаження вугілля, його відправки на іншу територію, контролював оплату бойовикам готівковими коштами за такі послуги. Ці питання узгоджувалися, у тому числі, з ватажками бойовиків", – сказала генпрокурорка.

Інфографіка: ssu.gov.ua

За її словами, про ці процеси Медведчук доповідав вищому керівництву РФ, "яке, у свою чергу, регулювало постачання вугілля із РФ таким чином, щоб вистачало грошей для "ЛНР" і "ДНР".

Вона нагадала, що Кузяру повідомили про підозру у вересні, він наразі під вартою з альтернативою застави 500 млн грн.

Контекст:

Кузяра відомий як радник кількох міністрів енергетики часів Віктора Януковича, зокрема Едуарда Ставицького, і власник багатьох трейдингових компаній, які торгують вугіллям. Деякі ЗМІ називали його вугільним менеджером Олександра Януковича – старшого сина президента-утікача.

11 травня генпрокурорка України Ірина Венедіктова підписала Медведчуку і його колезі по фракції Тарасові Козаку підозри у державній зраді й замаху на розкрадання національних ресурсів. ЗМІ повідомили, що в будинку Медведчука в Києві та офісі ОПЗЖ СБУ проводила обшуки.

Венедіктова підкреслила, що політики у справі немає, ідеться лише про кримінальні злочини.

У справі три епізоди, перший із них стосується допомоги Росії в заволодінні нафтогазовим родовищем в анексованому Криму, другий – передання спецслужбам РФ таємних відомостей про українському війську, третій – участі фігурантів у розробленні проєкту "Луч", за допомогою якого планували вербувати українських мігрантів у РФ.

Підозр не вручали особисто – Козак, за даними СБУ, тоді був у РФ і не мав намірів повертатися, Медведчук був в Україні, але знайти його 11 травня правоохоронцям не вдалося. 13 травня Медведчук заявив, що Козак "наразі на лікуванні в Білорусі".

12 травня Медведчук і його адвокати прийшли в офіс генпрокурора й ознайомилися з підозрою. За словами захисників політика, його повідомили про підозру за ст. 111 (державна зрада) і за ст. 438 (порушення законів і звичаїв війни) Кримінального кодексу України. Як уточнила Венедіктова, підозра за ст. 438 стосується розкрадання національних ресурсів на тимчасово окупованій території Криму.

13 травня Печерський райсуд Києва відправив Медведчука під цілодобовий домашній арешт до 9 липня, йому наділи електронний браслет. 9 липня домашній арешт продовжили до 7 вересня, 2 вересня продовжили знову – до 31 жовтня цього року.

20 серпня Венедіктова повідомила, що слідство у справі Медведчука та Козака завершено. Матеріали справи відкрили стороні захисту, а коли вона з ними ознайомиться, їх скерують до суду.