Опозиційна "Громадянська платформа" підготувала нові зміни до польського закону про Інститут нацпам'яті
Поправки до польського закону про Інститут нацпам'яті і їхнє тлумачення прем'єр-міністром країни Матеушем Моравецьким призвели до "дипломатичної катастрофи", заявив лідер опозиційної польської партії "Громадянська платформа" Ґжеґож Схетина.
Польська опозиційна партія "Громадянська платформа" підготувала новий проект поправок до закону про Інститут національної пам'яті і надасть їх 20 лютого. Про це у Twitter 18 лютого повідомив лідер політсили Ґжеґож Схетина.
"Написання закону про Інститут нацпам'яті Які (заступник міністра юстиції Польщі Патрік Які. – "ГОРДОН") і фатальні тлумачення прем'єра призвели до дипломатичної катастрофи. Тому у вівторок ми подамо проект змін до цього закону", – написав політик.
Якими будуть зміни, він не уточнив.
26 січня 2018 року польський Сейм проголосував за поправки до закону про Інститут національної пам'яті. Під час розгляду документа 116 депутатів "Громадянської платформи" утримались від голосування, двоє проголосували "за".
Під час обговорення партія "Громадянська платформа" пропонувала замінити слова "злочини українських націоналістів" на "злочини бандерівських націоналістів", пише wPolityce.pl. Депутат від "Громадянської платформи" Марцін Свєнціцький висловив думку, що поправка про "бандерівських націоналістів" полегшить історичний діалог з українцями. Однак у підсумку всі поправки, запропоновані опозиціонерами, було відхилено.
У ніч на 1 лютого документ схвалив польський Сенат. 6 лютого президент Польщі Анджей Дуда підписав ініціативу і передав її в Конституційний суд, щоб той перевірив, чи вона не обмежує свободи слова і переконань.
Закон установлює кримінальну відповідальність за заперечення участі українських націоналістів і членів українських організацій, які співпрацювали з німецьким Третім рейхом, у злочинах проти поляків у 1925–1950 роках.
Документ засудили Україна, США, Ізраїль і Франція. Верховна Рада ухвалила постанову, у якій ідеться, що українські депутати "з розчаруванням і глибокою стурбованістю" сприйняли законопроект.